Reklama

Dodatkowe 1000 zł do zasiłku rodzinnego. Do kiedy złożyć wniosek?

Celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków, związanych z utrzymaniem dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł. Co ważne, z tytułu urodzenia dziecka można otrzymać nie tylko zasiłek rodzinny, ale także dodatek. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Wyjaśniamy!

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków, związanych z utrzymaniem dziecka. Prawo do jego otrzymania przysługuje:

Reklama
  • rodzicom, jednemu z rodziców lub opiekunowi prawnemu dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie uczącej się (zgodnie z definicją, którą znaleźć możemy w ustawie, mowa o osobie pełnoletniej uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyroku sądowego lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Zobacz również: Nowe świadczenie 400 plus. Ilu rodziców złożyło już wniosek?

Ile wynosi zasiłek rodzinny? Komu przysługuje?

Zasiłek rodzinny przysługuje tym osobom, których dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę lub dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł.

Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 764 zł.

Zobacz również: Nowe „500 plus”. Skorzysta tylko jedna grupa zawodowa

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka: jak się o niego starać?

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Jest on dodatkiem do zasiłku rodzinnego, dlatego też nie może być przyznany osobie, która nie spełnia warunków otrzymywania tego świadczenia.

Wniosek należy złożyć najpóźniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. W przypadku przekroczenia tego terminu, świadczenie nie zostanie przyznane. Dodatek w wysokości 1 tys. zł przysługuje jednorazowo. Jeśli na świat przyjdą bliźniaki można ubiegać się o 2 tys. zł jednorazowego świadczenia.

Istnieje kolejny warunek, który należy spełnić, aby otrzymać dodatek - w założeniu ma zmotywować kobietę do dbania o siebie i dziecko w trakcie ciąży. Kobieta musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. Ten fakt musi zostać potwierdzony zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Zobacz również: Emerytura wyższa o 200 zł! Kluczowy termin dla seniorów

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek rodzinny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy