Niełatwo być nastolatką

Już nie dziecko, jeszcze nie dorosły. Bycie nastolatkiem to nie jest prosta sprawa. Jak przebrnąć przez ten okres, by nie poranić siebie i innych?

article cover
INTERIA.PL

W tym czasie wszystko wydaje się ekstremalne. Pierwsza miłość ma być ostatnią, przyjaźnie do grobowej deski, a świat czarno - biały. Kształtujące się w tym czasie poglądy na życie i świat kształtują równocześnie przyszłe wybory i życiowe ścieżki. A popełnione w tym okresie błędy często kładą się cieniem na całym życiu.

Nastolatek nie lubi uczyć się na cudzych błędach, wszelkie przestrogi i upomnienia nie są ważne. Trzeba przecież samemu spróbować. Dojrzewający człowiek wie, że nie jest już dzieckiem, często ma wrażenie, że jest już dorosły a w związku z tym wszystko mu wolno. Stąd tak ważna jest pozycja rodziców . Pozycja wypracowana dużo wcześniej, która, oczywiście, w okresie buntu zostaje wielokrotnie podważana. Przed popełnieniem młodzieńczych błędów mogą chronić również wyniesione z domu wartości.

O trudach bycia nastoletnią dziewczyną traktuje właśnie "Pamiętnik nastolatki" Beaty Andrzejczuk . I chociaż autorka odżegnuje się od traktowania jej książki jako poradnika, to w istocie "Pamiętnik nastolatki" poradnikiem jest zarówno dla nastolatków, jak i rodziców. Dziecko, które poradzi sobie w okresie buntu i testowania świata musi mieć przykład i wsparcie ze strony bliskich. A wyniesione z domu zasady będą niczym drogowskaz na nowych ścieżkach życia.

"Pamiętnik nastolatki" to lektura obowiązkowa dla nastolatek - ciekawa fabuła i lekki język z pewnością przypadną im do gustu. To także lektura dla rodziców, którzy w tym trudnym dla dziecka okresie, sami nie raz tracą cierpliwość i orientacji w tym, co ważne.
Anna Piątkowska
"Pamiętnik nastolatki"
Beata Andrzejczuk
Wydawnictwo Rafael

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas