Niezależne kino: "Na scenie"

"Na scenie" - pierwszy polski film niezależny nakręcony z udziałem publiczności rozpoczął w piątek, 11 lutego, pokazem w Jeleniej Górze kilkumiesięczne tournee po Polsce. Film jest "dzieckiem" toruńskiego festiwalu kina niezależnego TOFFI - Toruń Film Festival.

"Obraz powstał jako efekt wspólnego eksperymentu wymyślonego przez organizatorów TOFFI, młodego wrocławskiego reżysera Piotra Matwiejczyka i technologów z firmy Trias. W główne role wcielili się toruńscy młodzi aktorzy i performerzy" - poinformowała współorganizatorka toruńskiego festiwalu kina niezależnego TOFFI, Katarzyna Jaworska.

Film powstał na scenie toruńskiego Domu Muz podczas drugiej edycji festiwalu TOFFI w 2004 r. Zagrali w nim Marta Wierzbicka, performerka z grupy Ostatni Człowiek Na Ziemi oraz Radek Smużny i Krystian Wieczyński, aktorzy offowego Teatru Wiczy z Torunia. Pokierował nimi, na podstawie własnego scenariusza, wrocławski reżyser Piotr Matwiejczyk.

"Na scenie to pierwsza niezależna forma filmowa, nakręcona w iście eksperymentalny sposób - w ciągu 5 godzin, jednego dnia w jednym miejscu. I do tego z udziałem festiwalowej publiczności, która miała możliwość bezpośredniego uczestnictwa w realizacji filmu. Pomysłodawcy chcieli przybliżyć odbiorcom prace niezależnych twórców i pokazać, że realizacja filmu offowego to - wbrew obiegowym opiniom - nie tylko zabawa" - dodała Jaworska.

Film będzie podróżował po kraju w ramach cyklu pokazów kina niezależnego - Cinema-Off. Na trasie znajduje się 19 miast, m.in. Warszawa, Poznań, Gdańsk, Katowice, Białystok, Lublin.

Obraz "Na scenie" będzie pokazywany w wraz z całym blokiem wybranych filmów Toffi 2004. Publiczność cyklu Cinema - Off będzie mogła obejrzeć prace bydgoskich autorów - "Wściekliznę" (reż. Jacek Czapnik) i "Kurację" (reż. Maciej Cuske) oraz film toruńskiego reżysera młodego pokolenia Jacka Kościuszko - "Mr. Parabolic - za żarciem". Całość uzupełniają prace autorów z Wrocławia i Warszawy nagrodzonych na Toffi 2004.

"Cinema-Off to jedyny w tej chwili w Polsce, żyjący przegląd najważniejszych dokonań kina niezależnego. Do projektu nieustannie przystępują nowe miasta, a cała kampania promocyjna ma na celu popularyzację dorobku polskich filmowców niezależnych" - podkreśliła Jaworska.

Toruński festiwal jest jednym z dwóch, które zyskały prawo do współtworzenia cyklu. W skład projektu wchodzą prezentacje dorobku dwóch festiwali niezależnych - Toffi i Oskariady, pokazy filmów nominowanych do nagród Offscara 2005 oraz niezależnych animacji, horrorów i wybranych grup filmowych.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas