Reklama

Reklama

Niezapomniane bajki z PRL-u

Tęsknimy za nimi, chociaż trącą myszką, a od współczesnych animacji różni je dosłownie wszystko. Wychowały miliony Polaków, choć nie brakuje w nich absurdów i często bawią do łez. Pamiętacie bajki z PRL-u? Przypominamy te najciekawsze!

Reksio

68 odcinków, różni reżyserzy, 1967-1990, Polska 

W 1967 roku Lechosław Marszałek wyreżyserował pierwszy animowany film o przygodach mądrego i zabawnego pieska Reksia, który, chcąc dogadać się z innymi zwierzakami z podwórka, postanowił nauczyć się mówić w ich językach. Animacja zdobyła nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a krótko potem Srebrne Koziołki na Festiwalu Filmów dla Dzieci - sukces produkcji skłonił więc Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej do zlecenia Marszałkowi kolejnych projektów. Do 1971 roku powstało sześć odcinków bajki o sympatycznym piesku, jego właścicielach i innych zwierzakach z podwórka. 

Reklama

- Pragnę kręcić filmy służące idei wychowawczej. Próbuję wytworzyć w podświadomości młodocianego widza pewne odruchy, przekonania moralne. W filmach o Reksiu te sugestie są na ogół dość czytelne, niekiedy jednak wiążą się luźno z fabułą - mówił twórca bajki, nie kryjąc jednak, że praca nad serią jest dla niego sporym obciążeniem. 

Zapotrzebowanie na nowe przygody Reksia stale rosło, zlecono więc Marszałkowi stworzenie scenariuszy do kolejnych odcinków, ale ich realizacją mieli się już zająć jego koledzy. Muzykę do "Reksia" napisał w większości Zenon Kowalowski, a w ostatnim odcinku serii możemy posłuchać samej Zdzisławy Sośnickiej. W ciągu 15 lat powstało kilkadziesiąt filmów, seria "Reksio i ptaki" i trzy odcinki świąteczne. Zapewne powstałoby ich więcej, gdyby nie nagła śmierć Marszałka w 1991 roku. 

Reksiowi udało się jeszcze wyruszyć poza granice naszego kraju - istnieje anglojęzyczna wersja bajki, wyprodukowana przez Village Production, serial emitowany był również w ZSRR, gdzie Reksio znany był jako Pios Reks. 

Pamięć o sympatycznym, mądrym piesku jest wciąż żywa - w 2006 roku imieniem Reksia nazwano ulicę w Bielsku-Białej, w tym samym mieście znajduje się także jego pomnik. 

Żwirek i Muchomorek

39 odcinków, reż. Zdenek Smetana, 1968-1979, Czechosłowacja 

"Żwirek i Muchomorek" to w rzeczywistości drugi tytuł serialu animowanego "Bajki z mchu i paproci", będącego historyjką o dwóch leśnych skrzatach, autorstwa czeskiego bajkopisarza Vaclava Ctvrteka. Seria liczyła 39 odcinków, wyreżyserowanych przez Zdenka Smetanę - czołowego animatora z kraju naszych południowych sąsiadów. Czeska premiera bajki miała miejsce 6 października 1968 roku, do Polski trafiła ona jesienią dwa lata później i została z nami na dłużej. W polskiej wersji językowej Żwirkowi głosu użyczył Zygmunt Zintel, a Muchomorkowi Włodzimierz Skoczylas. 

"Żwirek i Muchomorek" to historia dwóch leśnych skrzatów - wyższego Żwirka i małego Muchomorka, utrzymana w dość psychodelicznym klimacie, na który spory wpływ miała melancholijna, powolna, wręcz niepokojąca momentami muzyka Jaroslava Celby. Dwa skrzaty mieszkały w małym domku, będącym tłem większości ich przygód, sporo scenek rozgrywało się również na tle planszy z liśćmi. Krytycy z uśmiechem zauważają dziś, że skrzaty płci męskiej żyły razem pod jednym dachem, chętnie się tuliły, a całość okraszona była dziwną ścieżką dźwiękową, utrzymaną w dość narkotycznym nastroju.

W Polsce początkowo emitowano bajkę w ramach piątkowych "Dobranocek", a następnie w poniedziałki oraz inne dni tygodnia na TVP1. W 2009 roku powstała druga wersja dubbingu, którą emitowano na TVP1 i TVP ABC. 

Dowiedz się więcej na temat: bajki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje