Niezwykła wystawa sztuki polskiej XX wieku

„Op-art i sztuka geometryczna” oraz „Klasycy polskiej sztuki po 1945 roku” – to dwie wystawy, które łączą się w prezentację sztuki współczesnej, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Roman Opałka, Wojciech Fangor, Victor Vasarely i Tadeusz Kantor – to tylko niektórzy z kilkudziesięciu najwybitniejszych twórców XX wieku, których prace będzie można oglądać na wystawach rozpoczynających się 23 listopada i 1 grudnia w DESA Unicum w Warszawie.

Wojciech Fangor
Wojciech Fangormateriały prasowe

Op-art to jeden z najpopularniejszych - i najciekawszych - prądów w sztuce współczesnej. Wystawa "Op-art i sztuka geometryczna" będzie okazją, aby zobaczyć prace nie tylko niemal wszystkich najwybitniejszych światowych przedstawicieli tego oryginalnego kierunku, ale też dzieła zaliczane do najważniejszych osiągnięć konkretnych twórców. Oprócz obrazów "ojców op-artu" - m.in. Victora Vasarely’ego, Richarda Anuszkiewicza, Juliusza Stańczaka, Wojciecha Fangora, Tadasukego Kuwayamy, Antonia Asisa i Hannesa Beckmanna - zaprezentowane zostaną dokonania słynnych przedstawicieli polskiej awangardy, takich jak Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Jerzy Kałucki, Jan Pamuła.

Prekursorem op-artu nazywa się Victora Vasarely’ego, to jego praca "Zebra" jest uznawana za początek całego nurtu. W Warszawie będzie można zobaczyć obraz "Zig-Zag". Powstał w czasie, gdy malarz zdobył już uznanie na świecie. Francusko-węgierski artysta zastosował w nim jedną ze swoich ulubionych form - powiększoną hemisferę - zabieg charakterystyczny dla "galaktycznego" okresu jego twórczości. Pracę cechuje niemal matematyczna precyzja, a zastosowana w niej technika sprawia wrażenie trójwymiarowości. Amerykańskich twórców op-artu będzie reprezentował m.in. Richard Anuszkiewicz. W latach osiemdziesiątych artysta stworzył trzy niezwykłe serie malarskie: Widma, Koncentryczne kwadraty i Świątynie. Powstałe wówczas obrazy cechują wyraziste pola barwne, a zaprezentowana podczas wystawy  "Converging with deep pink" to jeden ze świetnych przykładów dzieł powstałych w tamtym okresie.

Uwagę widzów z pewnością zwróci także hipnotyzujący obraz Wojciecha Fangora - "M 55". Dzieło powstało w latach sześćdziesiątych, u szczytu amerykańskiej kariery malarza. I o ile Fangor wrócił do Polski, o tyle Julian Stańczak osiadł Stanach Zjednoczonych na stałe. W Warszawie zobaczymy jego obraz "Rivals", do którego stworzenia zainspirowało malarza obserwowanie linii horyzontu, a także geometrycznych, falujących pól i zmieniającej się barwy nieba.

Roman Opałka
Roman Opałkamateriały prasowe

Z drugiej strony na wystawie będzie można zobaczyć twórców poruszających się w nurcie abstrakcji geometrycznej. Za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kierunku uważa się dziś Henryka Stażewskiego. Jego "Relief nr 13" to kompozycja składająca się z figur geometrycznych o różnej wielkości: czerwonych trójkątów, prostokątów i kwadratów. Z kolei "Obszar 142" Ryszarda Winiarskiego to aż osiem autonomicznych kompozycji, które składają się na jeden niezwykły cykl. Prace pochodzą z najbardziej twórczego okresu w życiu artysty i należą do najoryginalniejszych dzieł późno odkrytego malarza. Ciekawostką jest zastosowana w nich technika, będąca swobodną grą z przypadkiem. Rzut monetą czy kostką do gry decydował tu o kolorze lub kompozycji obrazu.

Tadeusz Kantor
Tadeusz Kantormateriały prasowe

"Klasycy polskiej sztuki po 1945 roku" świetnie uzupełniają pierwszą wystawę - razem łączą się w niezwykły obraz malarstwa XX wieku. Podczas grudniowej ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. wczesną pracę z serii słynnych "obrazów liczonych" Romana Opałki, jednego z najważniejszych (i najdroższych) polskich artystów współczesnych. Dzieła Opałki osiągają wielomilionowe ceny na zagranicznych rynkach. Wielbicieli twórczości Tadeusza Kantora zainteresuje wykonany przez artystę w latach osiemdziesiątych monumentalny rysunek - projekt kostiumu  "C1-6".

W czasie obydwu ekspozycji będzie można zobaczyć także dwa oblicza Jerzego Nowosielskiego - charakterystyczny dla stylu malarza "Akt z lustrem" oraz kompozycje abstrakcyjne z nurtu abstrakcji geometrycznej. Zaprezentowane zostaną także dzieła innych wybitnych przedstawicieli polskiej awangardy, m.in. Marii Jaremy, Teresy Pągowskiej, Jerzego Tchórzewskiego, Jana Lebensteina i Tadeusza Brzozowskiego. Wszystkie prace zostaną po zakończeniu ekspozycji wystawione na aukcjach.

"Op-art i abstrakcja geometryczna": 23 listopada - 1 grudnia, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, wstęp wolny

"Klasycy polskiej sztuki po 1945 roku": 1-15 grudnia, godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:00-16:00 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, wstęp wolny

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas