O jakich ubezpieczeniach pamiętać, planując wyjazd wakacyjny?

Wakacje to dla wielu Polaków jedyny okres w roku, kiedy mogą wypocząć. Do długo wyczekiwanego wyjazdu warto się jednak odpowiednio przygotować – na przykład wykupując dodatkowe ubezpieczenie.

O jakich ubezpieczeniach pamiętać, planując wyjazd wakacyjny?
O jakich ubezpieczeniach pamiętać, planując wyjazd wakacyjny?materiały prasowe

Wakacje coraz bliżej, a więc warto przyjrzeć się, jak Polacy planują swoje wakacje. Przyjrzyjmy się, jakie są najpopularniejsze trendy urlopowe, tym bardziej, że w tym sezonie prawdopodobnie będą one podobne jak w poprzednim.

Gdzie jeżdżą Polacy?

Wyjazdy nad Bałtyk, mimo że nadal popularne, powoli odchodzą wśród Polaków do lamusa. W związku z dużą konkurencją i niższymi niż w przeszłości cenami, wielu Polaków stawia na wyjazdy zagraniczne. Według raportu przygotowanego przez Polski Instytut Turystyki, najpopularniejszym w roku ubiegłym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych naszych rodaków była Grecja (35% udziału w rynku). Drugie miejsce zajęła Bułgaria (14,3%) a trzecie - Hiszpania (13,7%).

Udział tych trzech krajów w rynku wyjazdów wakacyjnych przekroczył 60%, ale warto zwrócić uwagę, że do łask wracają też Turcja (miejsce 4. z 9,55 głosów) oraz Egipt (miejsce 5. z 7,1% głosów). Dla wielu ekspertów dużą niespodzianką jest wysokie miejsce Turcji, gdyż koszt wakacji w roku 2017, w porównaniu z 2016, wzrósł tam o ponad 20%. Dla porównania, w Hiszpanii i Bułgarii ceny były wyższe o zaledwie 3%, a w Grecji - o 10%.

Ubezpieczenie turystyczne

W towarzystwach ubezpieczeniowych można dzisiaj znaleźć bardzo szeroką ofertę interesujących polis. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia samochodowe, na życie czy właśnie przeznaczone dla turystów. Taka polisa niesie ze sobą wiele korzyści. Po wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, osoba objęta ochroną podlega kompleksowym usługom medycznym, niezależnie od miejsca, w którym przebywa. Opieka medyczna wraz z hospitalizacją to jednak nie wszystko. Dodatkowo takie ubezpieczenie zawiera w sobie transport do Polski wraz z rodziną, a nawet koszty ratownictwa górskiego i poszukiwań.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Samolot to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się. Jednak według badania przeprowadzonego przez Kongsberg Automotive, ten środek transportu podczas wyjazdów wakacyjnych wybiera jedynie 12% Polaków. Najpopularniejszy jest wyjazd własnym środkiem transportu (60%). Poza tym 11% stawia na pociąg, 8% - na autokar, a 6% - na statek.

Skoro wyjazdy własnym środkiem transportu są tak popularne, nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu swojego pojazdu. W przypadku klasycznych samochodów osobowych nie ma z tym żadnego problemu. Trudniej jest uzyskać ubezpieczenie dla kampera. Karawaning, nie jest w Polsce popularnym zjawiskiem, a więc i takie ubezpieczenia są (z ang. Motorhome Insurance) są niełatwe do zdobycia, choć regularnie zyskują na dostępności. - Ubezpieczenie OC kampera zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pojazdu, jego masy czy sposobu rejestracji. Kamper zarejestrowany może być bowiem jako samochód osobowy, ciężarowy lub specjalny. Jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, liczy się też wiek i doświadczenie kierowcy, historia jego jazdy, miejsce zamieszkania, a nawet liczba przejechanych kilometrów — mówi ubezpieczyciel z firmy Motorhome Protect.

Powyższe ubezpieczenia to nie wszystkie polisy, nad którymi warto się zastanowić przed wyjazdem na wakacje. Korzystne może być też wykupienie dodatkowej ochrony własnego domu czy mieszkania, a także zakup polisy ubezpieczeniowej na aparaty, laptopy, smartfony czy inny sprzęt, który łatwo zniszczyć. Ubezpieczenie zagwarantuje wymianę urządzenia na nowe lub pozwoli ubiegać się o zwrot kosztów bądź bezpłatną naprawę.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas