Pięć zwierząt, których nie podejrzewasz o inteligencję

Wokół nas jest wiele inteligentnych gatunków zwierząt, jak chociażby szympansy, delfiny czy psy. Okazuje się jednak, że lista mądrych zwierząt jest dłuższa niż myślimy. Prezentujemy te, których inteligencja dla wielu będzie sporym zaskoczeniem.

Świnie inteligencją przewyższają nawet psy
Świnie inteligencją przewyższają nawet psy123RF/PICSEL

Inteligentny jak świnia

Świnie to zwierzęta o kiepskiej reputacji. Uważane są za brudne i głupie stworzenia, a nazwanie kogoś "świnią" jest obraźliwe. Przez wielu traktowane są wyłącznie jako jedzenie, a nie mądre i złożone istoty, jakimi są w rzeczywistości. Warto wiedzieć, że ich chęć do taplania się w błocie wynika z braku gruczołów potowych i potrzeby schłodzenia się, a nie z zamiłowania do życia w brudzie. Liczne badania i obserwacje potwierdzają, że zwierzęta te inteligencją przewyższają nawet psy.

Naukowcy, którzy badali świnie odkryli, że mają one świetną pamięć, są bardzo towarzyskie i uwielbiają się bawić. Do tego doskonale sobie radzą z labiryntami, potrafią zrozumieć prosty, symboliczny język, a nawet nauczyć się grać w gry wideo za pomocą joysticka! Podobnie jak ludzie odczuwają radość, smutek czy złość. Uważa się, że świnie są zdolne do odczuwania empatii. Ciekawe, czym jeszcze zaskoczą naukowców?

Wrona niczym Archimedes

Wrony dorównują inteligencją dzieciom w wieku 5-7 lat
Wrony dorównują inteligencją dzieciom w wieku 5-7 lat 123RF/PICSEL

Określenie "ptasi móżdżek" jest zdecydowanie nie na miejscu w przypadku wron. To jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie - wg naukowców dorównują pod tym względem dzieciom w wieku 5-7 lat. Wrony nie tylko potrafią tworzyć skomplikowane narzędzia i z nich korzystać, ale znają też... prawo Archimedesa. Naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu Auckland, zainspirowani bajką Ezopa “Wrona i dzban", postawili przed wronami trudne zadania. Jedno z nich polegało na wyciągnięciu smakołyka z wąskiej tuby tylko częściowo wypełnionej wodą. Do dyspozycji dostały kamienie oraz styropian. Ptaki doskonale wiedziały, co robić. Aż 90 proc. wron wybrało cięższe kamienie, by wrzucić je do tuby, podnieść tym samym poziom wody i zjeść smakołyk.

Wrony potrafią rozpoznawać przyjaciół i wrogów nie tylko wśród osobników swojego gatunku, ale i ludzi. Możesz mieć pewność, że jeśli rozzłościsz tego ptaka, to zapamięta cię on na lata.

Matematyk gołąb

Gołębie potrafią liczyć
Gołębie potrafią liczyć123RF/PICSEL

Badania wykazały, że gołębie nie tylko potrafią liczyć, ale są w stanie opanować reguły matematyczne. Te zdolności idą u nich w parze z abstrakcyjnym myśleniem oraz innymi zaawansowanymi funkcjami umysłowymi, które jeszcze do niedawna były przypisywane tylko naczelnym.

Dr Ludwig Huber z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadził ciekawy eksperyment. Gołębiom pokazywano zdjęcia z ludźmi, zwierzętami, budynkami i przedmiotami, a następnie nagradzano dziobanie wyłącznie w zdjęcia, na których są ludzie. Ptaki musiały się same domyślić, za co będą nagradzane. Okazało się, że nie tylko załapały w mig o co chodzi, ale były w stanie rozpoznać człowieka również na zdjęciach, na których był widoczny np. sam łokieć, wystający z samochodu. Równie łatwo przyszło nauczenie gołębi wybierania spośród zdjęć różnych liści - wyłącznie zdjęć liści dębu.

Szczura nabierzesz tylko raz

Liczne badania potwierdzają wysoką inteligencję szczurów
Liczne badania potwierdzają wysoką inteligencję szczurów123RF/PICSEL

Szczury wzbudzają silną niechęć, a nawet strach. Kojarzą się z chorobami, ciemnymi zaułkami i brudem. Jednak, co ciekawe, z roku na rok rośnie popularność szczurów hodowlanych, kupowanych jako zwierzaki domowe. W czym tkwi ich sekret? Okazuje się, że to bardzo towarzyskie zwierzęta, a do tego niesamowicie inteligentne. Tworzą silne więzi z członkami swojego stada, a także z ludźmi. Do tego uwielbiają pieszczoty i... łaskotanie.

Liczne badania potwierdzają wysoką inteligencję szczurów. Dr Paul Manger z uniwersytetu w Johannesburgu uważa, że szczury są bardziej inteligentne od delfinów. Gryzonie te potrafią wyciągać wnioski i uczą się na swoich błędach. Jeśli wpadną w pułapkę, z której uda im się wydostać, to drugi raz do niej nie wejdą - nawet, kuszone smakowitym kąskiem. Skomplikowany labirynt? To dla nich pestka! Można je nauczyć reagować na swoje imię oraz wielu sztuczek.

Ośmiornica, czyli pierwsze inteligentne stworzenie

Ośmiornice dobrze sobie radzą w zadaniach wymagających uczenia się i zapamiętywania
Ośmiornice dobrze sobie radzą w zadaniach wymagających uczenia się i zapamiętywania123RF/PICSEL

Ilością neuronów niektóre ośmiornice przewyższają szczury i dorównują niemal kotom. Co ciekawe, aż 2/3 neuronów przechowują one w mackach. Naukowcy od lat zadawali sobie pytanie, czy fakt posiadania złożonego układu nerwowego przekłada się na inteligencję tych głowonogów. Niełatwo było znaleźć na nie odpowiedź, ponieważ wyznaczniki inteligencji u ptaków i ssaków, takie jak umiejętność posługiwania się narzędziami, nie miały tu zastosowania. Całe ciało ośmiornicy to elastyczne narzędzie: osiem ramion wyposażonych w przyssawki pozwala im na wykonanie skomplikowanych czynności manipulacyjnych, jak np. otwarcie słoika.

Dr Sydney Brenner z Instytutu Nauki i Technologii w Okinawie uważa, że ośmiornice to pierwsze inteligentne stworzenia, jakie się pojawiły na naszej planecie. Udało się wykazać, że ośmiornice dobrze sobie radzą w zadaniach wymagających uczenia się i zapamiętywania, a obie zdolności wiązane są z inteligencją. Ponadto ośmiornice bez trudu radzą sobie ze skomplikowanymi zamknięciami, potrafią uczyć się przez obserwację, a także wyciągać wnioski.

W ramach projektu Octographer pracownicy ośrodka Sea Life Aquarium w nowozelandzkim Auckland nauczyli ośmiornicę fotografowania. Gdy przed akwarium zbierze się audytorium, ośmiornica podpływa do aparatu i robi zdjęcie. Uczestnicy projektu podkreślają, że wystarczyły tylko trzy próby, by Rambo (tak ma na imię zdolny głowonóg) opanował trudną sztukę fotografowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas