Poćwicz ze mną, mamo!

Każda młoda mama chce, aby jej dziecko było zdrowe i sprawne. Nawet proste czynności pielęgnacyjne, wykonywane każdego dnia, mogą stać się doskonałą zabawą, a także rozwijającym ćwiczeniem.

Czasem trzeba dziecko zmobilizować do ćwiczeń
Czasem trzeba dziecko zmobilizować do ćwiczeńINTERIA.PL

Mały podstęp

Jeśli twoje dziecko niechętnie się rusza lub nie chce wykonywać ćwiczeń, możesz użyć małego podstępu, aby pobudzić je do większej aktywności. Jak najczęściej układaj dziecko na brzuszku, pokazuj mu przedmioty w żywych kolorach, tak żeby musiało wysoko unieść główkę, by się im przyjrzeć.

Możesz także zawiesić na szczebelkach łóżeczka nietłukące się plastikowe lustro i położyć niemowlę twarzą do niego. Gdy zobaczy dzidziusia naprzeciwko, zechce przyjrzeć mu się dokładniej i uniesie wysoko głowę.

Możesz też położyć się na plecach i ułożyć sobie malucha na brzuchu. Wtedy z pewnością podniesie główkę, aby spojrzeć ci w oczy. Takie czynności spowodują, że mięśnie karku dziecka będą silne i mocne.

- Dobrymi ćwiczeniami rozwijającymi koordynację wzrokowo-ruchową są m.in.: pobudzanie dziecka do chwytania rąk matki podczas prób siadania, zakrywanie głowy dziecka poduszka, którą dziecko chwyta i odsuwa, oraz przekładanie z rączki do rączki różnych małych przedmiotów - radzi psycholog Katarzyna Ćwirko.

Z wizytą u eksperta

Nawet ubieranie i rozbieranie mogą stać się czynnościami prostymi, przynoszącymi mnóstwo radości dzieciom i ich rodzicom. Jednak tak jak i inne zabiegi pielęgnacyjne wymagają wiele czasu i uwagi. Jeśli nie wiesz, jak postępować ze swoim maluchem, zawsze możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. - Instruktażu udzielamy wszystkim przychodzącym do nas rodzicom - zapewnia Anna Gogola, fizjoterapeuta. - Zawiera on wskazówki dotyczące prawidłowego podnoszenia, noszenia, pozycji karmienia i zabaw. Odpowiednia, świadoma pielęgnacja dziecka już w wieku niemowlęcym pozwoli prawidłowo mu się rozwijać - dodaje.

Maluch na basenie

Zajęcia na basenie sprawią, że maluszek nie tylko bez trudu nauczy się pływać, ale także będzie się cieszył lepszym zdrowiem. Dzieci, które regularnie w nich uczestniczą, o wiele rzadziej łapią infekcje, mają lepszą kondycję i szybciej się rozwijają. Pływanie wzmacnia również mięśnie kręgosłupa, a więc ułatwia maluchowi utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Woda ma dobroczynny wpływ na dzieci borykające się z konkretnymi schorzeniami.

- Nasza Kasia zaczęła chodzić na basen, gdy skończyła 3 miesiące. Wcześniej jak tylko położyliśmy ją na brzuszku, darła się wniebogłosy. Teraz po kilku lekcjach sama przesuwa się z pleców na bok i z boku na brzuszek i pięknie podnosi główkę - opowiada 25-letnia Agnieszka. - Basen to wspaniałe miejsce na wspólny wypoczynek. Polecam go wszystkim dzieciom i rodzicom.

Oprac. Ewelina Fordubińska

Rady dla troskliwej mamy:

1.Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Tylko nieliczne maluchy zdobywają nowe umiejętności dokładnie według podręczników medycznych.
2.Nie przejmuj się niewielkimi opóźnieniami w rozwoju dziecka.
3.Nie forsuj malucha w czasie ćwiczeń - mają się one kojarzyć z zabawą, a nie przykrością i zmęczeniem.
4.Kiedy zaobserwujesz jakieś niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka - koniecznie zgłoś się do pediatry.
5. Nie porównuj swojego malucha z innymi dziećmi - w niczym to nie pomoże, a tylko zwiększy twój niepokój.

Tekst pochodzi z gazety

Dzień Dobry
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas