"Podglądactwo" stało się plagą? Kamery w pokoju hotelowym mogą być ukryte wszędzie

Świat odnotowuje coraz więcej przypadków "podglądactwa". Zameldowanie w pokoju hotelowym coraz częściej budzi bowiem obawy o prywatność. Oczywiście goście nie mogą być nagrywani i podglądani bez ich zgody, jednak część właścicieli próbuje w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami. Ekspert wyjaśnia, gdzie można szukać ukrytych kamer.

Jak znaleźć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym? „Mogą być wszędzie”
Jak znaleźć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym? „Mogą być wszędzie”123RF/PICSEL

Podglądanie w pokojach hotelowych jest rodzajem cyberprzestępczości, który nabiera rozpędu na świecie. Nie chodzi bynajmniej o monitoring instalowany przez obsługę obiektu, a małe kamerki, ukrywane w różnych miejscach. Coraz częściej mówi się o ofiarach takiego procederu.

Pamiętajmy, że nikt nie ma prawa podglądać nas w pokoju. Strach przed złodziejami czy wandalizmem nie jest żadnym wytłumaczeniem. Jak jednak znaleźć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym? Wideo, które umieścił na TikToku Marcus Hutchins, ekspert ds. bezpieczeństwa i technologii, może okazać się bardzo przydatne przed zaplanowaniem noclegu poza domem.

Jak znaleźć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym?

Opisujący siebie jako "byłego hakera" Marcus Hutchins jest specjalistą od cyberbezpieczeństwa. Na swoim profilu na TikToku zamieszcza krótkie filmy edukacyjne, które mają za zadanie naukę ochrony przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ten dotyczący odnalezienia w pokoju hotelowym ukrytej kamery obejrzało ponad 20 mln użytkowników.

Jak się okazuje, sprawdzenie, czy właściciel lokalu nas nie podgląda lub nagrywa, wcale nie jest trudne. Nie potrzeba także specjalnego sprzętu. Wystarczy jedynie latarka - nawet ta w smartfonie.

Ekspert pokazał, jak znaleźć ukrytą kamerę w hotelu. Niebieskie odbicie

Urządzenia mają być umieszczane w miejscach, które zapewnią podglądaczowi dobry widok. "Najpierw musisz znaleźć i sprawdzić urządzenia, które leżą w takich miejscach, które ktoś chciałby szczególnie obserwować. Te urządzenia mogą znajdować się dosłownie wszędzie. Może to być czujnik dymu, budzik lub nawet prysznic"— wylicza Hutchins.

Jednym ze sposobów, który pozwala sprawdzić, czy w urządzeniu ukryta jest kamera, jest skierowanie w jego stronę strumienia jasnego światła. Jeśli trafimy w obiektyw, da to niebieskie odbicie. Jak się okazuje, małe kamery bywają montowane nawet w ładowarkach USB. Obiektyw otworkowy umieszczony w kostce ładowarki można dostrzec w taki sam sposób - po oświetleniu powinien odbić się na niebiesko.

Ukryta kamera może zostać ukryta również w zegarku postawionym koło łóżka. Odnajdziemy ją w ten sam sposób. Hutchins dodaje, że podobna zasada obowiązuje z lustrem weneckim. Zaznacza ponadto, że kamery są na tyle małe, że mogą być ukryte dosłownie wszędzie, nawet w ścianie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas