Podróż szlakiem Cystersów
To nie tylko zwiedzanie okazałych opactw, ale też niezwykła wyprawa w przeszłość, pełna refleksji nad życiem blisko natury.
Cystersi bywają nazywani "białymi mnichami", bo noszą biały habit z czarnym szkaplerzem (wierzchnim płatem materiału), przepasanym płóciennym pasem.
Przybyli na ziemie polskie z Francji, bo tam zakon został założony w XI w. Ich regułą było łacińskie zawołanie "ora et labora", co znaczy "módl się i pracuj". Gdy więc zjawili się około 1150 r. na naszych terenach (głównie na południu dzisiejszej Polski), zaczęli uprawiać ziemię, zakładali pierwsze stawy rybne i pasieki.
Dzięki cystersom rozwijały się gospodarczo okoliczne wsie (bo klasztory wznoszono poza miastami). Dobra zakonu możemy dziś podziwiać, zwiedzając Szlak Cysterski. Ma długość 353 km i łączy wszystkie opactwa. Wybraliśmy najpiękniejsze.
Trzebnica
To jeden z najstarszych i najpiękniejszych klasztorów na Śląsku. Ponad 600 lat w klasztorze żyły, modliły się i pracowały siostry cysterki.
Lubiąż: Największe opactwo w Europie
To też pierwsze na ziemiach polskich opactwo cysterskie. Robi niezwykłe wrażenie, bo w skład ogromnego kompleksu wchodzą: kościół klasztorny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z płytą nagrobną fundatora, barokowy klasztor oraz Pałac Opata. W klasztorze w Lubiążu jest udostępniona dla turystów sala książęca, jadalnia opata (refektarz). Organizowane jest zwiedzanie podziemi. Obiekt znalazł się na liście "7 nowych cudów Polski".
Kraków-Mogiła
Cystersi przybyli tu w 1222 r. i klasztor działa nieprzerwanie od średniowiecza. Zasłynął z mocy uzdrowicielskich, przez wieki ściągał pielgrzymów. W gotyckich wnętrzach są piękne freski, okna zdobią misterne witraże. Zespół klasztorny to jeden z najcenniejszych zabytków Małopolski.
Ciekawostki o szlaku
Jak biegnie w Europie: Szlak Cysterski zaczyna się w Portugalii, dalej prowadzi przez Hiszpanię, Francję i Niemcy, a kończy się w Polsce. Europejski Szlak Cysterski został ustanowiony przez Radę Europy w 1990 r. (w 900. rocznicę urodzin św. Bernarda z Clairvaux, twórcy zakonu).
Co zwiedzić w Polsce: Ponieważ w naszym kraju jest na szlaku aż 50 pocysterskich zabytków, najwygodniej będzie zwiedzić jedną z "pętli" szlaku: Śląską, Wielkopolską, Małopolską, Łódzką czy Kujawską.
Skarby zakonu: W klasztorach znajdowały się kosztowności ze srebra i złota, szlachetne kamienie. Nic więc dziwnego, że gdy w czasie rozbiorów rozwiązano większość klasztorów na ziemiach polskich, zaczęły krążyć legendy o ich ukrytym majątku.