Podróżowanie a pasja do życia, pisanie a pasja do podróżowania

Truizmem byłoby stwierdzenie, że podróże kształcą. Jednak wiemy że, dają nam one także niezwykły potencjał, nawet jeśli nie widzimy go od razu, to on tylko czeka by się ujawnić. Tak było w przypadku Laury Ignalls Wilder, autorki cyklu powieśći „Domek na prerii” – literackiego pierwowzoru dla popularnego filmu „Historia z domku na prerii” który będzie można zobaczyć na CBS Drama 19 kwietnia o 21:00. Jaki jest związek podróży z naszą kreatywnością? Przyjżyjmy się wymienionej wyżej autorce oraz się kilku innym przykładom.

"Domek na prerii"
"Domek na prerii"materiały promocyjne

Częste podróże lub zmiana miejsca zamieszkania mają wpływ na naszą osobowość, spojrzenie na świat i na doświadczenie życiowe. Dynamiczny tryb życia jest cechą poztytywną i premiowaną w dzisiejszym świecie. Co jeszcze zyskujemy?

Umberto Eco powiedział kiedyś "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - podobnie jest z podróżowaniem. Jeśli zaobserwujemy więcej świata, zwiększa się szansa na to że np. wpadniemy na jakiś dobry pomysł. Nie tylko poznajemy otoczenie, lepiej poznajemy też samych siebie. A za tym, naturalnie, podążać musi kreatywność.

Laura Ignalls Wilder, urodzona w 1967 r. autorka serii książek o "małym domku na prerii". Jako mała dziewczynka często podróżowała razem z rodziną po preriach XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Gdyby nie podróże, cykl książek prawdopodobnie nigdy by nie powstał. Nie powstałaby też najpopularniejsza ekranizacja jej dzieł - film "Historia z domku na prerii" (na CBS Drama 19 kwietnia o 21:00). Byłaby to wielka strata, ponieważ autorka opisywała Amerykę w bardzo ciekawym momencie, w czasach osadników, pionierów i wielkich przestrzeni. Żyła w epoce największego rozwoju i największych możliwości. Co ciekawe, Laura nie spisywała swoich przeżyć od razu, priorytem było dla niej spełnianie roli matki i żony oraz prowadzenie farmy. Jednak w 1929 roku na amerykę spadł kryzys. Po czarnym czwartku oszczędności straciły miliony amerykanów, w tym rodzina Wilderów. Zachęcona przez córkę Laura zaczęła spisywać wspomnienia z młodości, by zapewnić rodzinie dodatkowe źródło dochodu. Autorka miała szansę wykorzystać zgromadzony w dzieciństwie potencjał, któremu zawdzięczamy sukces serii.

W przypadku Laury jej podróże i dalsza kariera literacka może wyglądać na dzieło szczęśliwego przypadku lecz zazwyczaj tak nie jest. Zwiazki podróżowania i kreatywności widać na każdym kroku, także w Polsce. Są ludzie, którzy z podróżowania uczynili swój zawód oraz znak rozpozmawczy - jak np. Jacek Pałkiewicz czy Wojciech Cejrowski. Ci ludzie łączą pasję podróżowania z pełnym dziennikarskiej dociekliwości opisywaniem swoich podróży i doświadczeń. To własnie z pisaniem podróże łączone są najczęsciej. Może dla tego, że każda podróż jest inna? Jako naród możemy się pochwalić sporą tradycją jeśli chodzi o literaturę podróżniczą i reportażową. Z pewnością nikomu nie trzba przedstawiać takich wybitnych postaci, jak Ryszard Kapuściński, Tony Halik czy Arkady Fiedler. Zdobyli oni powszechne, międzynarodowe uznanie opierając swoją twórczość właśnie na podróżach i zdobywanych doświadczeniach.

Innym, mniej znanym, polskim przykładem, który warto byłby przytoczyć  jest Kazimierz Nowak. Ten człowiek w listopadzie 1931 roku wyruszył na podbój Afryki którą postanowił przemierzyć wyłącznie pieszo lub rowerem. Od kiedy znalazł się na Czarnym Kontynencie odrzucił wszystkie inne środki transportu. I w tym przypadku podróż łączyła się z z twórczością - samotny podróżnik wysyłał do Polski relacje i zdjęcia za które dostawał niewielkie honoraria. Z listów które wysyłał do rodziny powstała niezwykła książka opisująca jego podróż z Wrocławia do Przylądka Dobrej Nadziei... i z powrotem.

Dzisiaj, podróżnicy amatorzy chcąc dzielić się swoimi przeżyciami z innymi zakładają blogi. Jednak cel jest ten sam, a jest nim przekazanie reszcie świata swoich doświadczeń. Podróżujmy więc, realizujmy plany i dzielmy się wrażenmiami, wszyscy skorzystają.

W podróż z bohaterami filmu "Historia z domku na prerii" zaprasza kanał CBS Drama już 19 kwietnia o godzinie 21:00. Powtórka następnego dnia o 10:00. Na 20 kwietnia przewidywany jest podwójny seans: "Historia z domku na prerii" o godz. 19:00 i "Historia z domku na prerii 2" o 21:00

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas