Pogromca wilków. Trzy duety literackie

​Dwóch pisarzy, jeden wspólnie napisany tekst: Christoph Ransmayr i Martin Pollack w trzech opowieściach z Polski.

Pogromca wilków. Trzy duety literackie
Pogromca wilków. Trzy duety literackiemateriały prasowe

Trzy opowieści - z bieszczadzkiego bezludzia, bieszczadzkiej wsi i wielkiego miasta - których pozornie nic nie łączy, prócz dojmującego poczucia utraty i przekonania, że w życiu niekoniecznie jest tak, jak nam się wydaje, a już najpewniej nie będzie tak, jak tego chcemy. Małe ludzkie historie położone na tło Historii Wielkiej, a ta - wiemy - umie być wyjątkowo parszywa. Christoph Ransmayr i Martin Pollack w znakomitej formie.

Paweł Smoleński

Pamiętacie Ottona Schimka, męczennika z Wehrmachtu, który oddał życie za polskich cywilów? Podziwiało go każde dziecko późnego PRL-u, a ci, co mieszkali bliżej, składali kwiaty na jego grobie w Machowej na południowo-wschodnich rubieżach kraju. Naprawdę męczennika? Sprawdźcie sami. Śladem tajemnicy Ottona ruszają dwaj austriaccy pisarze: Christoph Ransmayr i Martin Pollack. To jest jedno z trzech śledztw literackich, które poznamy w tej książce. Śledztwa zaczynają się w Mucznem, Machowej i Zamościu i dotyczą historii, które zostawiło po sobie dwudzieste stulecie. Nie ma oczywistych rozwiązań. Nagle okazuje się, że wilki odegrały ważną rolę w polsko-ukraińskiej historii powojennej. Plus Pollakowska oszczędność stylu w mistrzowskich opowiadaniach.

Ewa Winnicka

Christoph Ransmayr urodził się w 1954 w Wels w Górnej Austrii, studiował filozofię i etnologię, mieszka w Wiedniu. Pisze prozę, eseje i teksty dramatyczne. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Franza Kafki, Nagrody im. Heinricha Bölla, Prix Aristeion i Nagrody im. Friedricha Hölderlina. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. W Polsce ukazały się trzy jego powieści: Ostatni świat (1998), Morbus Kitahara (2003) oraz Latająca góra (2007).

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest prozaikiem, tłumaczem, eseistą, laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2007. Polskim czytelnikom znane są jego książki Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna po­dróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (2000), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsman­na (2005), Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (2006), Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (2009) oraz Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (2011).

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas