Polacy uwielbiają tę przekąskę. I nie patrzą na skład
Stanowią jedną z najpopularniejszych przekąsek, a to za sprawą m.in. ich smaku i niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można zabrać je w podróż. Mowa o kabanosach, które w zależności od producenta mogą znacząco różnić się składem. Czy kabanosy to zdrowy posiłek?
Co znajduje się w kabanosach?
Kabanosy, zwłaszcza w ostatnich latach, bardzo zyskały na popularności i można je kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Producenci oferują m.in. kabanosy drobiowe, wieprzowe, z wołowiny, wegańskie, ale nie brakuje również kabanosów z chilli, serem, czosnkiem, suszonymi pomidorami itd.
Bez wątpienia pod względem smaku, kabanosy są atrakcyjną przekąską, ale czy aby na pewno to produkt, który można uznać za zdrowy i odżywczy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ skład kabanosów może się diametralnie różnic w zależności od producenta.
Należy pamiętać, że kabanosy to produkt przetworzony, a zdrowa dieta powinna składać się przede wszystkim z naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Zatem, co znajduje się w popularnych na rynku kabanosach?
W przypadku kabanosów wieprzowo-wołowych jednego z producentów zawierają one: mięso wieprzowe, mięso wołowe, substancję żelującą: alginian sodu; sól, białko sojowe, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego, zawierają gorczycę), przyprawy i ekstrakty przypraw, hydrolizat białka roślinnego (z kukurydzy), sól wędzarnicza (sól, dym wędzarniczy); glukozę, przeciwutleniacz: askorbinian sodu; substancję konserwującą: azotyn sodu. Na opakowaniu widnieje informacja, że 100 g produktu otrzymano ze 170 g mięsa wieprzowego i 15 g mięsa wołowego.
Skład kabanosów innego producenta jest zdecydowanie krótszy: mięso wieprzowe (100 g produktu otrzymano z 171 g mięsa - w tym 30 g mięsa wieprzowego z szynki), sól, przyprawy, przeciwutleniacz: izoaskorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu, jelito baranie (osłonka jadalna).
Wielu dietetyków wskazuje, że im krótszy skład w produktach przetworzonych, tym lepiej. Rzecz jasna nie oznacza to, że taki produkt jest zdrowy, bowiem na przykładzie kabanosów istotne jest również, ile mięsa użyto podczas produkcji i czy dodano cukier, substancje konserwujące czy substancje żelujące, których raczej powinniśmy unikać. W związku z tym zdecydowanie lepszym wyborem będą kabanosy zawierające wyłącznie mięso i przyprawy.
Czy kabanosy są zdrowe?
Kabanosy, zwłaszcza te z odpowiednim składem, mogą stanowić dobre źródło białka. Należy jednak zaznaczyć, że taka przekąska zawiera również dużo tłuszczów, w tym nasyconych, których spożywania powinno się ograniczać zdaniem wielu dietetyków.
Nie zapominajmy również, że kabanosy są dość kaloryczne, ponieważ w 100 g takiego produktu znajduje się przeważnie ok. 500 kalorii.
Zważywszy, że kabanosy to produkt przetworzony, nierzadko zawierający wiele substancji konserwujących, wspomagaczy smaku i innych dodatków, nie powinny one stanowić podstawy naszej zdrowej i zbilansowanej diety.
Dietetycy wychodzą z założenia, że kabanosy mogą stanowić przekąskę, po którą sięgamy raz na czas, ale zdecydowanie lepiej wybierać pełnowartościowe, naturalne i nieprzetworzone produkty, które bogate są w witaminy i składniki mineralne.
Warto wiedzieć: Ma w sobie dwa razy mniej tłuszczu niż kurczak. Mimo to zajadamy się nim "od święta"