Post proroka Daniela
Wielki Post ma nas przygotować na przeżycie najważniejszych dla nas świąt – Zmartwychwstania Pana Jezusa. Może być czasem, w którym uzdrowimy i ciało, i duszę.
Wielki Post przypada między 6 marca, a 18 kwietnia. Trwa 40 dni. Tyle czasu na pustyni pościł Chrystus. Ma to być dla nas okres pokuty i nawrócenia, w którym rezygnacji z określonych posiłków powinna towarzyszyć modlitwa i jałmużna.
O zbawiennym wpływie ascezy mówił też biblijny prorok Daniel. Może w tym roku zdecydujesz się na jego post? To od imienia świętego wzięła nazwę ciesząca się coraz większą popularnością dieta - post Daniela.
Księga poświęcona prorokowi opisuje jak wraz z towarzyszami znalazł się na dworze króla babilońskiego. Tam chciano ich ugościć czym chata bogata. "Król wyznaczył dla nich codzienną porcję jedzenia, które sam jadał oraz wina, które on pijał".
Jednak Daniel odmówił. Zaproponował władcy eksperyment. Jedni mieli jeść i pić to, co im poda król. On ze swoimi towarzyszami - pościć. Potem zalecił sprawdzić, w jakiej kondycji są młodzi mężczyźni z obu grup. "Poddaj więc próbie sługi twoje przez dziesięć dni. Niech dają nam warzywa do jedzenia i wodę do picia. A wtedy niech będzie widoczny dla Ciebie nasz wygląd i wygląd młodzieńców jedzących potrawę króla, i według tego, co zobaczyłeś, uczynisz ze sługami twoimi" - tłumaczył Daniel.
Po upływie dziesięciu dni okazało się, że uczniom Daniela nie tylko nie stało się nic złego w czasie postu roślinnego, lecz przeciwnie - ich prezencja i forma była lepsza od dworzan zasiadających do sutej uczty przy królewskim stole. Dlatego, jak czytamy w Księdze Daniela: "Strażnik zabierał więc ich potrawy i wino do picia, a podawał im jarzyny". Co więcej, uczniowie proroka wykazywali się również większą mądrością niż pozostali. "Daniel zaś posiadł dar rozumienia każdej wizji oraz snów".
Dzisiaj dobroczynne skutki postu potwierdzają wyniki badań naukowych. Dietę opartą na warzywach stosuje się również z powodzeniem w licznych ośrodkach zdrowego żywienia.
Post bez modlitwy jest tylko dietą
W Polsce w wielu miejscach można przeżyć rekolekcje połączone z postem Daniela. Organizowane są m.in. w Centrum Animacji Misyjnej prowadzonym przez księży Pallotynów w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą. - Rekolekcje w klimacie Słowa Bożego i sakramentów uwydatniają duchowy aspekt postu. Bez wymiaru duchowego i motywacji religijnej post Daniela traci swój fundamentalny składnik i staje się tylko jedną z wielu diet - tłumaczy ks. Jan Jędraszek SAC w książce "Prorok Daniel miał rację".
Duchowny przytacza również liczne przykłady nawróceń, jakie dokonały się w ciągu 10 lat istnienia ośrodka. "Dopóki nie wzięłam udziału w rekolekcjach z postem Daniela, wydawało mi się, że nie potrzebuję żadnej przemiany. Teraz widzę, jak się oszukiwałam. W moim życiu nie było miejsca na modlitwę ani niedzielną mszę świętą" - brzmi jedno ze świadectw. "Wróciłem do Kościoła po 40 latach, cieszę się, że tu jestem" - czy- tamy w innym miejscu.
Cudowne wyleczenie z chorób
O wielu uzdrowieniach wspomina z kolei twórczyni polskiej wersji postu Daniela, dr Ewa Dąbrowska, autorka książki "Ciało i ducha ratować żywieniem". - Niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, że przeprowadzenie nawet dziesięciu dniu postu może dokonywać prawdziwych cudów - podkreśla. - Przykładem mogą być spektakularne uzdrowienia osób sparaliżowanych nawet przez całe miesiące. Głodówka, jak mówi o diecie lekarka, przynosi doskonałe efekty przy leczeniu chorób autoagresywnych, cukrzycy, nadciśnienia, arytmii, alergii.
Dr Dąbrowska stworzyła dietę wkrótce po wizycie w Medziugorje w 1994 roku. Kiedy poznała zalecenie Maryi, by stosować post o chlebie i wodzie w piątki i środy, doznała olśnienia. - Zrozumiałam, że post jest bronią skierowaną na szatana. Od serwując moich pacjentów, którzy wyleczyli się z szeregu chorób przez spożywanie w ciągu kilku tygodni jedynie warzyw i owoców, miałam okazję przekonać się wielokrotnie, jak post zbliża ich do Boga. Widziałam nawrócenia, wstępowanie do wspólnot religijnych, zerwanie z nałogiem tytoniowym, alkoholowym, wyjścia z depresji.
Dr Dąbrowska uważa post za najskuteczniejszą metodę leczenia chorób współczesnej cywilizacji i nie ma wątpliwości, że dzięki niemu możemy uzdrowić ciało i duszę. - Bóg okazał nam łaskę i dał post Daniela. Zachęcam do jego praktykowania nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim na większą chwałę Pana - mówi lekarka.
Jak stosować dietę warzywną
O poście Daniela można przeczytać w książce amerykańskiego pastora Ricka Warrena oraz dr. Daniela Amena i dr. Marka Hymana "Plan Daniela". Dr Ewa Dąbrowska napisała kilka pozycji o swojej diecie, najbardziej znana to "Ciało i ducha ratować żywieniem", na którą składa się cykl konferencji wygłoszonych przez autorkę w Radiu Maryja.
Podaje w niej również przepisy na każdy dzień postu. Dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu wyłącznie niskoskrobiowych warzyw (z wyłączeniem ziemniaków, batatów, roślin strączkowych) oraz owoców o niskiej zawartości cukru (np. grejpfrutów, cytryn, jagód). Zupełnie wyklucza się z jadłospisu produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja, przetwory mleczne, tłuszcze, cukier i słodycze