Praca w Wigilię. Do której pracujemy 24 grudnia?

Chociaż 24 grudnia zaczynamy świętowanie Bożego Narodzenia, to dzień ten nie jest wolny. Pracodawca może jednak skrócić godziny pracy. Do której będą otwarte sklepy w Wigilię?

Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy
Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy123RF/PICSEL

Czy 24 grudnia jest dniem wolnym?

Przyszykowanie wigilijnej kolacji to nie lada wyzwanie. Wiele osób w tym dniu wolałoby mieć wolne, by dokładnie przygotować się do tego wyjątkowego wieczoru. 

Wigilia nie jest jednak dniem wolnym. Tego dnia pracodawca może skrócić godziny pracy. Jeśli tego nie zrobi, to jest to typowy dzień pracy. 

Warto podkreślić, że 25 grudnia w tym roku wypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny. W związku z tym wielu pracodawców podjęło decyzję, że to właśnie Wigilia będzie tym dniem. 

W Wigilię pracodawca może skrócić godziny pracy
W Wigilię pracodawca może skrócić godziny pracy123RF/PICSEL

W innym przypadku 24 grudnia pracownicy przychodzą do pracy tak jak w zwykły dzień, a pracodawca ma obowiązek dać wolne w innym terminie.

Na skrócenie czasu pracy nie mogą jednak liczyć m.in. służby mundurowe, pracownicy ochrony zdrowia oraz zatrudnieni na stacjach benzynowych. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni większość sklepów będzie otwarta maksymalnie do godziny 14.

Czytaj więcej:

"Zdrowie na widelcu": Karp wigilijnyPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas