Prosty test na spostrzegawczość. Na rozwiązanie masz 5 sekund!

Gąszcz jedynek, a wśród nich zagubiona litera „I”. Potrafisz ją dostrzec? Wytęż wzrok, skup myśli i… zaczynaj. Na poszukiwania masz tylko pięć sekund. Zapraszamy do zabawy z naszym błyskawicznym testem na spostrzegawczość.

Sprawdź, czy jesteś spostrzegawczy
Sprawdź, czy jesteś spostrzegawczyINTERIA.PL

Zanim jednak zaczniesz zabawę, uspokój myśli, czytając kilka słów wprowadzenia. Choć z zabawami spod znaku "znajdź różnice na dwóch obrazkach", mamy do czynienia od przedszkola, nie wszyscy wiemy, czym właściwie jest owa "spostrzegawczość".

Czym jest spostrzegawczość?

Spostrzegawczość to, najprościej mówiąc, umiejętność nie tylko patrzenia, ale również widzenia. Dostrzegania istotnych szczegółów, różnic w układach podobnych elementów, zmian w dobrze znanym czy stypizowanym otoczeniu, a także zdolność odróżniania informacji ważnych od tych, które można zbagatelizować.

Uwagę na spostrzegawczość zwraca się głównie w pierwszych latach życia i nauki dziecka. Jej kształcenie wiąże się ze wzmacnianiem pamięci wzrokowej, a co za tym idzie, wspomaganiem procesów uczenia. To zapewne dlatego w książkach dla kilkulatków tak często możemy znaleźć zadania typu "wskaż różnice". Spostrzegawcze dzieci szybciej rozróżniają, a co za tym idzie zapamiętuję kształty cyfr, liczb i symboli matematycznych.

Prosty test na spostrzegawczość. Masz tylko kilka sekund

Czy wobec tego spostrzegawczość należy ćwiczyć tylko w dzieciństwie? W żadnym wypadku. Rozrywki angażujące umysł są pożądane w każdym wieku. Zrób sobie więc chwilę przerwy i rozwiąż nasz prosty tekst na spostrzegawczość.

Jak pewnie dobrze pamiętasz, zadanie polega na znalezieniu wśród jedynek litery "I". Na wykonanie zadania masz pięć sekund. Czas, start!

Na rozwiązanie zadania masz tylko pięć sekund
Na rozwiązanie zadania masz tylko pięć sekundINTERIA.PL

I jak ci poszło? Udało ci się odnaleźć zaginione "I"? Jeśli nie, nie ma powodu do zmartwień. Tak jak już wspomniano, spostrzegawczość można ćwiczyć. Na przykład rozwiązując kolejną zagadkę, którą znajdziesz pod tym linkiem.

Pracuje z gwiazdami światowego kina. Czym różnią się od tych polskich? Klaudia Śmieja-Rostworowska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas