Przestań sypiać z partnerem. To groźne dla zdrowia!

Dla zdrowia warto przestać sypiać ze swoim partnerem. A tak przynajmniej twierdzi doktor Karan Rajan. Według niego zawsze powinniśmy sypiać osobno, gdyż tylko wtedy możemy naprawdę się wyspać. Czym podpiera taką zaskakującą tezę?

Sen we dwoje jest niebezpieczny dla zdrowia?
Sen we dwoje jest niebezpieczny dla zdrowia? 123RF/PICSEL

Zdrowy sen to podstawa

W trakcie specyficznego stanu świadomości, jakim jest sen, nasz organizm regeneruje się, pozbywa toksyn, a także porządkuje w podświadomości przeżycia poprzedniego dnia. Zdrowy, głęboki sen odgrywa też ważną rolę w regeneracji układu odpornościowego, leczenia stanów zapalnych w organizmie, regulacji uczucia głodu, równoważenia poziomów insuliny i glukozy, regulacji ciśnienia krwi, a nawet ma wpływ na odpowiedni skład flory jelitowej.

Sen sam w sobie jest procesem złożonym, a nie jednolitym. Składa się na niego faza REM i faza NREM. Pierwsza to faza snu płytkiego, w którym śpiący śni sny, druga nazywana jest fazą snu głębokiego i stanowi trzy czwarte czasu, który przesypiamy. Wystąpienia obydwu faz w przebiegu nocy jest jednak nam potrzebne w zachowaniu dobrego zdrowia.

Lepiej samemu?

Lekarz i wykładowca Karan Rajan zamieścił ostatnio na portalu społecznościowym interesującą obserwację. Według niego osoby śpiące z partnerem lub partnerką, zwłaszcza gdy druga osoba chrapie lub wierci się w czasie snu, nie mogą przez to wejść do końca w fazę snu REM. Cykle NREM i REM u osób śpiących w jednym łóżku nie dopasowują się do siebie, przez co, tak naprawdę tylko jedna z nich jest w stanie porządnie i zdrowo się wyspać.

Rajan zwraca też uwagę na to, że osoby śpiące we dwójkę podnoszą średnią temperaturę w łóżku, przez co mogą wystąpić problemy z zasypianiem. "Jednym z czynników wyzwalających proces zasypiania, jest spadek temperatury ciała" - przypomina lekarz.

Wśród obserwatorów Karana Rajana wywiązała się dyskusja na ten temat, nie przyniosła jednak żadnego rozstrzygnięcia. Jak zresztą w większości tego typu sporów, zdania internetowych ekspertów okazały się podzielone. 

"Na zdrowie": Marchewka chroni przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas