Przyjrzyj się metce na ubraniu. Niedrogi materiał porównywany do jedwabiu

Świadomość na temat składów produktów spożywczych, czy kosmetyków z roku na rok wzrasta w społeczeństwie. Jednak mało się mówi na temat tego, co kryją metki ubrań. Dzisiaj pod lupę bierzemy wiskozę, czyli jeden z powszechniejszych materiałów, który może budzić mieszane uczucia wśród klienteli sklepów odzieżowych. Czy ciuchy wykonane z tego tworzywa są dla nas dobra? Jak się okazuje, nie zawsze!

Czy warto kupować ubrania z wiskozy? Ma wiele zastosowań, jednak nie zawsze się sprawdzi
Czy warto kupować ubrania z wiskozy? Ma wiele zastosowań, jednak nie zawsze się sprawdziCanvaProINTERIA.PL

Jakie zastosowanie ma "sztuczny jedwab"?

Tkaniny dzielimy na trzy rodzaje: naturalne, syntetyczne oraz sztuczne. Można by myśleć, że wiskoza jest naturalna, gdyż tworzona jest z celulozy wykorzystywanej z drzew. Jednak nic bardziej mylnego — to tkanina sztuczna, gdyż poddawana jest chemicznej obróbce, aby móc wyglądać tak elegancko i zwiewnie. Wiskoza nazywana jest także "sztucznym jedwabiem", gdyż jest jego tańszym odpowiednikiem.

Z odzieżą wykonaną ze sztucznej tekstury najczęściej spotkamy w sieciówkach. Wiskoza jest tańsza od naturalnego jedwabiu, ale droższa od najmniej wartościowych syntetyków, takich jak poliester. Z tego materiału tworzone są różne części garderoby, od odzieży codziennej, takiej jak bluzki, po ubrania sportowe i podszewki w płaszczach, czy marynarkach. Co ciekawe, ma swoje zastosowanie również w chusteczkach kosmetycznych, produktach higienicznych, takich jak tampony lub w produkcji banknotów. Można śmiało więc powiedzieć, że jest to wszechstronny materiał za przystępną cenę.

Czy warto kupować ubrania z wiskozy? Biodegradowalne i eleganckie

Skoro "sztuczny jedwab" nie jest naturalnym materiałem, to czy nadaje się do noszenia latem? Ku zaskoczeniu tak! Wiskoza sprawdzi się lepiej w cieplejszym okresie niż zimą. Jest to tkanina przewiewna, lekka i szybko pochłaniająca wilgoć, co zapewnia nie lada komfort w upalne dni. Może także sprawdzić się w sezonach przejściowych, takich jak jesień lub wiosna, jako np. bluzka, czy sukienka pod płaszcz, aby się nie przegrzać podczas spacerów na zewnątrz.

Wiskoza sprawdzi się także, jako element eleganckiej kreacji. Wygląda znacznie ekskluzywniej niż bawełna, czy poliester. Warto zaznaczyć, że jakościowo również jest lepsza niż syntetyki, tworzone głównie na bazie ropy naftowej. Jest więc bardziej przyjazna dla środowiska, zwłaszcza jeśli jej odmianą jest Tencel, czy Modal. Wiskoza na dodatek jest delikatna i miła w dotyku, dzięki czemu można czuć się w niej swobodnie.

Wady tkaniny sztucznej. Kiedy unikać wiskozy?

Sztucznych ubrań należy unikać przede wszystkim zimą, gdyż nie zapewniają dużej izolacji. Będą gorzej sprawdzać się także podczas deszczowej pogody, gdyż łatwo chłoną wilgoć i mogą szybko stać się nieprzyjemne w dotyku, a suszenie może trwać "wieki". Należy zaznaczyć, że nie jest to zbyt elastyczny materiał, więc jeśli potrzebujemy danego dnia czuć się swobodnie, lepiej postawić na bawełnę. Pamiętajmy, że wiskoza także szybko i łatwo się mnie, więc warto z niej zrezygnować, gdy nasz strój musi pozostać nienaganny.

Z delikatnością struktury "sztucznego jedwabiu" wiążą się także minusy. Ubrania wykonane z wiskozy muszą być prane w odpowiedniej temperaturze, gdyż w przeciwnym razie mogą się kurczyć, a niekiedy nawet zniszczyć. Odzież z tego materiału nie jest odporna na intensywne słońce, przez co może zmieniać kolor. Jest to także tekstura podatna na pleśnie, więc musi być przechowywana w suchych miejscach. Wiskoza mimo licznych wad, ma także swoje zalety, a odzież należy dostosować zawsze do okazji i miejsca.

Zwróć uwagę na metkę. Wiskoza nie zawsze się sprawdzi
Zwróć uwagę na metkę. Wiskoza nie zawsze się sprawdziCanvaINTERIA.PL
Co warto mieć w szafie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?