Psy z włosami zamiast sierści: Fakty i mity
Psy z włosami zamiast sierści są często poszukiwane przez alergików i rodziny z małymi dziećmi. Czworonogi z włosami mają być „hipoalergiczne”, dzięki czemu mogą być towarzyszami osób uczulonych. Takie psy mają nie gubić owłosienia, toteż dom, w którym zamieszkają, nie będzie wymagał częstego sprzątania. Psy z ludzkimi włosami obrosły wieloma mitami i niewiele z tego, co się o nich mówi, ma pokrycie w rzeczywistości. Czas obalić najpopularniejsze mity na temat psów z włosami.
MIT: Psy z ludzkimi włosami istnieją
Psy z ludzkimi włosami to jeden z najczęstszych i największych mitów dotyczących czworonogów. Po pierwsze warto wiedzieć, że sierść i włosy — tak u psa, jak i u człowieka — zbudowane są z tego samego białka — keratyny i stanowią zrogowaciały wytwór naskórka. To, co odróżnia sierść od włosów to nazwa i sposób, w jaki wyrastają. Przyjęło się, że u zwierząt zrogowaciały wytwór naskórka zbudowany z keratyny, nazywany jest sierścią, dla odróżnienia od włosów, które ma tylko jeden ssak na Ziemi — homo sapiens.
Włosy od sierści różni też sposób wyrastania. U człowieka najczęściej z jednego mieszka kiełkuje pojedynczy włos. Sierść psów natomiast składa się z szaty oraz włosów wtórnych. Szata, czyli włosy przewodnie, zwane też okrywowymi, odpowiadają za umaszczenie czworonoga. Natomiast włosy wtórne, nazywane podszerstkiem, są znacznie krótsze, gęstsze i cieńsze: widać je dopiero po rozchyleniu włosów okrywowych. Podszerstek chroni psy przed zimnem, nadmierną wilgocią, zranieniem czy niektórym bakteriami i wirusami. "Psy z włosami zamiast sierści", czy też "psy z ludzkimi włosami" to tak naprawdę czworonogi, które mają jedynie włosy okrywowe bez podszerstka. Niezależnie czy pies ma włosy wtórne, czy jedynie okrywowe - tym, co pokrywa jego ciało, jest sierść. Skoro psy z włosami to tak naprawdę psy z sierścią, to dlaczego alergicy nie mają objawów uczulenia, przebywając w ich towarzystwie?
MIT: Psy z włosami zamiast sierści nie uczulają
"Psy z włosami zamiast sierści" to zwrot, który często pojawia się w kontekście ras odpowiednich dla alergików. Miłośnicy czworonogów szukają takich gatunków, których towarzystwem będą mogli cieszyć się pomimo uczulenia. Rodzice chętnie wybierają psy z włosami dla dzieci, ze względu na przekonanie, że takie czworonogi nie będą wywoływać reakcji alergicznych u pociech.
Niestety posiadanie psa z włosami nie gwarantuje, że dziecko nie będzie miało objawów uczulenia, ponieważ to nie sierść jest czynnikiem uczulającym, ale białko zawarte w ślinie, naskórku i odchodach psów. Zatem objawy alergii mogą pojawić się: jeśli pies poliże osobę uczuloną, czy też człowiek będzie miał przypadkowy kontakt z kałem czy moczem podczas sprzątania po pupilu oraz w razie styczności z naskórkiem.
FAKT: Psy, które mają włosy są tolerowane przez niektórych alergików
Prawdą jest, że nie u wszystkich alergików występują objawy uczulenia podczas przebywania z psami, które mają włosy. Dzieje się tak dlatego, że czworonogi bez podszerstka gubią znacznie mniej sierści, a ich linienie nie jest tak intensywne, jak w przypadku psów z włosami wtórnymi. Ma to znaczenie dla alergików, ponieważ wraz z futrem odpadają fragmenty złuszczonego naskórka, który wywołuje uczulenie. W efekcie mniejsza ilość gubionej sierści oznacza mniej alergenów na meblach, dywanie i innych przedmiotach. Właśnie dlatego psy z włosami dla dzieci i osób dorosłych z alergią są dobrymi kompanami.
Należy też pamiętać, że czworonogi bez podszerstka sprawdzą się jedynie w przypadku osób z umiarkowaną alergią. Ludzie silnie uczuleni na białko zawarte w ślinie i naskórku psów, nawet przy pupilach z włosami, prawdopodobnie będą mieć objawy alergii. Dlatego odpowiedzialni miłośnicy psów, przed zamieszkaniem z czworonogami powinni sprawdzić, czy ich obecność nie powoduje nasilenia objawów alergii. Zdarza się bowiem, że psy są zabierane do domów, a później oddawane do schroniska, bo uczulenie właściciela czy domownika było zbyt silne.
MIT: Psy z włosami nie linieją
Kolejnym mitem, który należy obalić, jest stwierdzenie, że psy z włosami nie gubią sierści. Każdy włos, czy to w przypadku człowieka, czy zwierzęcia, ma genetycznie zaprogramowaną maksymalną długość oraz cykl życia, który składa się z fazy wzrostu, zamierania i wypadania. Każdy włos wcześniej czy później wypada, by w jego miejsce - w prawidłowo przebiegającym cyklu - mógł pojawić się nowy. Nie inaczej dzieje się z sierścią psów. Dlatego nawet rasy psów z włosami takie jak maltańczyk, pudel czy basenji czasem gubią futro.
FAKT: Psy z włosami oznaczają mniej sprzątania
Choć wszystkie czworonogi gubią sierść, to jednak proces ich linienia przebiega z różną intensywnością. Rasy psów z włosami nie mają podszerstka, nie muszą więc, jak inne czworonogi, zmieniać go dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Szczególnie linienie po zimie jest u wielu ras wyjątkowo intensywne. Psy bez podszerstka nie muszą zrzucać go przed letnimi upałami. Dlatego ich linienie jest o wiele mniej intensywne, a w przypadku niektórych ras niemal niezauważalne, co za tym idzie, znacznie rzadziej muszą odkurzać mieszkania właściciele psów z włosami.
Czy warto wybierać psy z włosami dla dzieci i alergików? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy indywidualnie. W przypadku silnego uczulenia należy liczyć się z możliwością, że nawet rasy bez podszerstka będą wywoływać objawy alergii. Takie rasy to natomiast z pewnością dobry wybór dla osób kochających porządek oraz tych, którzy nie mają ochoty codziennie odkurzać swoich mieszkań.
Zobacz też: