Rafał Olbiński, Pasja plakatów
Dzieła niekwestionowanego klasyka polskiej szkoły plakatu zebrane w jednym tomie. Album „Pasja plakatów” Rafała Olbińskiego to przekrój przez 40 lat twórczości wybitnego artysty.
Rafał Olbiński należy do wąskiego grona polskich twórców rozpoznawanych na całym świecie. Surrealistyczna wyobraźnia i nieoczywisty erotyzm od lat stanowią znaki rozpoznawcze jego prac. Album "Pasja plakatów" przedstawia bogactwo i różnorodność kwestii, jakie w swoim imponującym dorobku podejmuje artysta począwszy od lat 70-tych.
Album podzielony został na kilka części: w pierwszej znalazły się wczesne prace artysty, towarzyszące koncertom, festiwalom i pokazom filmowym (m.in. kultowemu Jazz Jamboree czy dniom dziedzictwa UNESCO). Drugi rozdział odzwierciedla społeczne zaangażowanie twórcy, w tym jego głos na temat wyścigu zbrojeń czy międzynarodowej solidarności. Kolejną część publikacji stanowią dzieła powstałe w dwóch ostatnich dekadach: plakaty operowe oraz tworzone dla spektakli teatralnych i baletów (m.in. "Salome" dla Philadelphia Opera, "Podróż do Reims" dla Teatru Wielkiego w Warszawie). Album zamyka zbiór "rozmaitości", prac pokazujących niezwykłe poczucie humoru i fantazję artysty.
"Uwodzicielskimi, tajemniczymi, prowokującymi, pełnymi magii pracami porusza miliony ludzi na całym świecie. Olbińskiemu udało osiągnąć się coś niezwykłego, jego plakaty momentalnie zaskakują, otwierają nas na refleksję, wgląd w samych siebie i zadawanie pytań, a jednocześnie stanowią pokarm dla naszego jestestwa" - pisze w przedmowie do albumu Richard Wilde, kierownik Katedry Projektowania Graficznego School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Rafał Olbiński - plakacista, malarz i grafik. W roku 1981 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył wielkie uznanie krytyków i publiczności. Jego plakaty i ilustracje regularnie ukazują się na łamach takich magazynów jak "New York Times", "New Yorker" czy "Time". Jest zdobywcą najważniejszych międzynarodowych nagród (m.in. Society of Illustrators in New York, Art Directors Club of New York, Prix Savignac w Paryżu). Jego dzieła znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej.