Sezon na polskie truskawki rozpoczęty. Ile kosztują? Jak je rozpoznać?

W sklepach i na straganach kuszą rozmiarami i czerwienią ukochane przez wielu — truskawki. Przy niektórych pojemnikach można znaleźć informacje, że są to owoce z rodzimych upraw. Jak rozpoznać polskie truskawki? Ile kosztują i ile będą kosztować w tym sezonie?

Polskie truskawki pojawiły się już w sklepach i na straganach
Polskie truskawki pojawiły się już w sklepach i na straganachINTERIA.PL

Truskawki greckie lepsze do hiszpańskich?

Póki co na bazarach i w sklepach nadal dominują truskawki importowane z zagranicy. Przede wszystkim z Hiszpanii i Grecji, choć tych drugich jest znacznie więcej. Jędrne, duże, w pięknym czerwonym kolorze prezentują się niezwykle zachęcająco. Co ciekawe na większości straganów spotkać można owoce importowane z Grecji.

Greckie truskawki są nie tylko słodkie i duże, nie mają w środku tego twardego trzonu, dlatego są lepsze niż hiszpańskie.

Sprzedawczyni wyjaśnia skąd większa popularność truskawek z Półwyspu Bałkańskiego. 

Greckie truskawki mają ciemniejszą barwę niż polskie
Greckie truskawki mają ciemniejszą barwę niż polskieINTERIA.PL

Kiedy pojawią się polskie truskawki gruntowe?

Na straganach zaczęły się także pojawiać truskawki opisane jako polskie. Oczywiście nie są to jeszcze owoce uprawiane w gruncie pod gołym niebem, ale pochodzące z truskawkowych krzaków rosnących w szklarniach.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas przyjdzie nam się zadowalać jedynie owocami spod tuneli. Pogoda w tym roku sprawiła, że plantatorzy przewidują opóźnienie truskawkowego sezonu. W ubiegłym roku już końcem maja i początkiem czerwca mogliśmy się cieszyć smakiem skąpanych w słońcu i uprawianych w gruncie poziomek ananasowych (truskawki powstały w wyniku skrzyżowania kilku gatunków poziomek, stąd nazwa poziomka ananasowa). Jednak w 2022 r. rolnicy przewidują, że zbiory truskawek rozpoczną się w połowie czerwca.

Plantatorzy przewidują, że w tym roku sezon na gruntowe truskawki rozpocznie się później
Plantatorzy przewidują, że w tym roku sezon na gruntowe truskawki rozpocznie się później123RF/PICSEL

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Polskie truskawki na bazarach są droższe niż owoce sprowadzane z zagranicy. Może to okazać się silną pokusą dla nieuczciwych sprzedawców, którzy będą starali się przekonać swoich klientów na wszelkie sposoby, że oto mają przed sobą polski produkt, bo dzięki temu mogą narzucić wyższą cenę. Aby nie dać się oszukać, warto wiedzieć, jak rozpoznać polskie truskawki.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy czynniki:

  • Kolor: polskie truskawki są jasnoczerwone, natomiast te sprowadzane z zagranicy są ciemniejsze i bardzo często mają bordowy odcień. Owoce z Polski powinny być jędrne, świeże i błyszczące.

  • Kształt: wielu plantatorów zwraca uwagę, że polskie truskawki najczęściej mają kształt serca lub stożka — zagraniczne są znacznie bardziej podłużne. Choć w tym przypadku trzeba pamiętać, że wygląd zależy do również od odmiany i niekiedy polskie truskawki też mogą być bardziej podłużne.

  • Wielkość: polskie truskawki na ogół są drobniejsze od importowanych. Warto wybierać owoce mniejszych rozmiarów, także dlatego, że z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż w ich uprawie stosowano mniej nawozów i innych środków chemicznych.

  • Smak i zapach — te cechy to najłatwiejszy sposób na rozpoznanie polskich truskawek. Mają one wyjątkowo słodki smak i zapach, którego najczęściej brakuje poziomkom ananasowym sprawdzanym z zagranicy. Jednak zapach i smak są najlepiej wyczuwalne w przypadku truskawek gruntowych.
  • Ile kosztuje kilogram truskawek?

    Sprawdziliśmy aktualne ceny truskawek na bazarach. Owoce nie należą obecnie do najtańszych. Za kilogram polskich truskawek trzeba zapłacić około 25 - 30 zł. W przeciwieństwie do samych owoców cena jest mało kusząca.

    Importowane z cieplejszych krajów truskawki są natomiast tańsze. W przypadku powszechnie dostępnych poziomek ananasowych z Grecji za kilogram zapłacimy “jedynie" 16 - 18 zł.

    Za polskie truskawki trzeba zapłacić więcej niż za greckie
    Za polskie truskawki trzeba zapłacić więcej niż za greckieINTERIA.PL

    Niestety wszystko wskazuje na to, że nawet gdy sezon na truskawki gruntowe rozpocznie się w pełni, ceny niewiele się zmienią. Drożyzna dotknęła także sektor rolny. Rosnące ceny nawozów, środków ochrony roślin, paliw itd., sprawiają, że koszty produkcji truskawek także wzrastają. W efekcie plantatorzy prognozują, że ceny poziomek ananasowych w tym roku będą wyższe niż w poprzednich latach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że aby cieszyć się słodkim smakiem tych uwodzących zmysły owoców, w szczycie sezonu nadal będziemy musieli zapłacić niewiele mniej niż obecnie.

    ***

    Zobacz również:

    ***

    "Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoceInteria.tv
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas