Snoopy i kwestia stylu

Dzieło Schulza -Snoopy - doczekało się wielu interpretacji: filozoficznych, psychologicznych, socjologicznych, a nawet religijnych. Wynika z tego, że jest ono traktowane jako należące do kultury wysokiej, do całkiem poważnej literatury i sztuki.

"Snoopy i kwestia stylu"
"Snoopy i kwestia stylu"materiały prasowe

Do Polski dzieło Schulza dociera właściwie dopiero teraz (nie licząc trzech tomów z serii "Literatura na Świecie" dla dzieci i młodzieży z 1984 roku poświęconych Fistaszkom, w przekładzie i ze wstępem Anny Kołyszko). Przy czym książka, którą trzymają Państwo w ręce, jest inaczej skonstruowana niż większość książek Charlesa M. Schulza. Zamiast komiksowych historyjek, mamy tu w większości wybór takich komiksowych "klatek", które dotyczą zaufania, troski o siebie, wysiłku, miłości i innych życiowych spraw. Czyli coś w rodzaju fistaszkowego vademecum. Na dobry początek.

Fragmenty ze wstępu do polskiego wydania autorstwa Michała Rusinka

Charles M. Schulz (1922-2000) grafik amerykański, znany na całym świecie dzięki komiksowi Fistaszki. Urodził się w Minneapolis w Minesocie. Walczył w Europie podczas II wojny światowej. Po powrocie do USA został nauczycielem sztuki. Rysunki Schulza były publikowane w prasie od 1947 roku; spośród nich największą sławę zdobyły "Fistaszki".

Popularność Schulza jest ogromna - wyróżniono go licznymi nagrodami, gwiazda z jego nazwiskiem znajduje się w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd, zorganizowano poświęcone mu muzeum, nazwano jego imieniem lotnisko w USA. W 2001 roku otrzymał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu, najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać cywilny obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku tłumacz książek dla dzieci i młodzieży, pracownik Katedry Teorii Literatury oraz kierownik Studium Retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor tekstów naukowych, piosenek, bajek i limeryków. Tata Natalki i Kuby.

"Snoopy i kwestia stylu", autor: Charles M. Schulz, tłumaczenie: Michał Rusinek, ilustracje: Charles M. Schulz. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Premiera: luty 2007.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas