Specjaliści wskazali zawód przyszłości. Na czym polega profesja "zadziczacza"?

Coraz śmielsze wykorzystywanie automatyzacji i sztucznej inteligencji bez wątpienia wpływa na zmiany w wielu profesjach. Jak przewidują autorzy raportu Światowego Forum Ekonomicznego – do 2027 r. sześciu na dziesięciu pracowników będzie wymagać poszerzenia kompetencji. Jednym z zawodów przyszłości, na który prawdopodobnie będzie ogromne zapotrzebowanie, jest tzw. zadziczacz.

Specjaliści są zdania, że za kilka lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na tzw. "zadziczaczy"
Specjaliści są zdania, że za kilka lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na tzw. "zadziczaczy"123RF/PICSEL

Jak w najbliższej przyszłości zmieni się rynek pracy?

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy i szereg procesów w nim zachodzących sprawiają, że niektóre profesje całkowicie zanikną, a na ich miejscu powstaną nowe specjalizacje. To z kolei wymaga od pracowników dużej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków pracy.

"Future of Jobs Report 2023", autorstwa World Economic Forum wskazuje, że do 2027 r. aż 23 proc. zawodów ulegnie restrukturyzacji bądź likwidacji, a zatrudnienie spadnie o 2 proc., ponadto 44 proc. kompetencji pracowników ulegnie zmianie. Oznacza to, że m.in. sześciu na dziesięciu pracowników będzie wymagać poszerzenia wspomnianych kompetencji.

Zadziczacz - na czym polega ten zawód przyszłości?

Specjaliści od rynku pracy wskazują na profesje, które w przyszłości mogą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem. Jedną z nich jest zawód "rewildera". I choć w języku polskim nie ma odpowiednika tego słowa, to można pokusić się o przetłumaczenie, co oznaczałoby "specjalistę ds. odbudowy stanu naturalnego" lub mówiąc kolokwialnie "zadziczacza". Na czym konkretnie polega praca "zadziczacza" i jakie w związku z tym należy posiadać umiejętności?

Profesja "zadziczacza" skupia się wokół efektywnego przywracania naturalnego stanu obszarom, które zostały zdegradowane w wyniku działalności człowieka. Mowa o m.in. likwidowaniu szkód pogórniczych po eksploatacji złóż minerałów, ropy czy gazu, odnawianiu, regenerowaniu i przystosowywaniu terenów poprzemysłowych, np. z niedziałającymi już fabrykami.

Jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania zawodu "zadziczacza"?
Jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania zawodu "zadziczacza"?123RF/PICSEL

Praca "zadziczacza" polega również na dokładnym analizowaniu i planowaniu procesów związanych z przywracaniem różnych gatunków fauny i flory, biorąc pod uwagę m.in. ukształtowanie terenu i zabudowę. Nieodłącznym elementem tego zawodu jest ścisła współpraca z architektami krajobrazu, biologami, rolnikami oraz specjalistami z zakresu opieki nad dzikimi zwierzętami.

Niewykluczone również, że istotną rolą w przyszłości należącą do zadań "zadziczacza", będzie masowe i kompleksowe pozyskiwanie upraw, wykorzystując w tym celu np. szklarnie umieszczone na dachach wieżowców i efektywne gospodarowanie miejscem na tego typu budynkach.

Chcąc podjąć się opisanej profesji, powinniśmy posiadać szeroką wiedzę z obszaru biologii, ochrony środowiska, geologii, chemii, ponadto doskonale orientować się w tematyce gatunków zwierząt i roślin, a także być zorientowanym na kwestie ukształtowania terenu, właściwości gleb i szeroko rozumianego klimatu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas