Reklama

Reklama

Spożywanie alkoholu w obecności dzieci. Co na to przepisy?

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych nie cichnie dyskusja dotyczącą alkoholu. Zaczęło się od krytyki influencerów promujących napoje alkoholowe, ale obecnie nie brakuje wpisów dotyczących spożywania trunków przez rodziców w obecności dzieci. Przyjrzyjmy się, co na ten temat mówi polskie prawo.

Wypadki z udziałem pijanego rodzica

Nie da się ukryć, że alkohol negatywnie wpływa na zdrowie. Nadmierne sięganie po trunki pozostawia po sobie widoczny ślad w organizmie. WHO uznaje go za zasadniczy czynnik zwiększający ryzyko utraty zdrowia. 

Alkohol to psychoaktywna substancja, która wpływa na samopoczucie, nastrój i zachowanie. Jest zaliczany do grupy depresantów, a więc zmniejsza aktywność procesów zachodzących w mózgu. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak bez niego spotkania z przyjaciółmi, wakacji, czy rodzinnych uroczystości. 

Nie od dziś wiadomo, że alkohol potrafi odebrać zdolność logicznego myślenia. Mimo to nie brakuje sytuacji, w których poprzez spożywanie napoi alkoholowych przez dorosłych dziecko zostało narażone na niebezpieczeństwo. 

Reklama

Nie tak dawno głośno było o sprawie zaginionego w Zakopanem 9-latka. Jak się okazało, chłopiec spędził noc w pustostanie w obecności bezdomnych osób. Zaginięcie zgłosiła kompletnie pijana matka, której prokuratura postawiła zarzut porzucenia dziecka. 

Wraz z początkiem sierpnia media informowały o kolejnym incydencie z udziałem nietrzeźwych rodziców. Mieszkańców Nowego Tomyśla zatrzymała policja z Zatoru. Podróżowali z 9-letnim dzieckiem. Funkcjonariuszy powiadomił pracownik stacji benzynowej, na której para próbowała kupić alkohol. 

Kolejnym przykładem jest sytuacja z województwa podlaskiego. Funkcjonariusze zatrzymali 45-latka, który wraz z 3-letnim synem pływał skuterem wodnym po jeziorze Necko. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie mężczyzny. 

Do wyżej wymienionych sytuacji doszło w sierpniu 2022 roku. Nie trzeba więc podkreślać, że podobnych przypadków, w których alkohol doprowadził do bezmyślności rodziców, było więcej.

Zobacz także: Alkohol sprzyja otyłości i cukrzycy typu 2. Ten rodzaj alkoholu jest najgorszy!

Spożywanie alkoholu przez rodziców. Dyskusja w mediach społecznościowych

Od kilku dni nie cichnie dyskusja dotycząca spożywania przez rodziców alkoholu w obecności dzieci. Pojawiają się zarówno głosy pełne wyrozumienia, jak i takie, które absolutnie potępiają takie zachowanie. 

Niech przykładem będzie wpis z Twittera, który brzmi następująco: "W umoralnianiu »nie powinno się pić żadnych, nawet najmniejszych ilości alkoholu przy dzieciach« mocno wybrzmiewa tak naprawdę klasowy przywilej. Bo bardzo, bardzo nielicznych w tym kraju stać, by na każde wyjście na karafkę wina zatrudniać opiekunkę". 

Internauci nie potrafili przejść wobec tego obojętnie i postanowili wyrazić swoją opinię. "To nie klasizm, a troska o dziecko i jego rozwój", "Najczęściej piszą to bezdzietni", "Nie trzeba pić alkoholu, to raz, a dwa - jak już ktoś musi, może napić się, jak dziecko zaśnie. Picie przy dzieciach i budowanie u nich skojarzeń między alkoholem i odpoczynkiem albo dobrą zabawą to jedna z wielu przyczyn problemu alkoholowego", "Jest mnóstwo badań na temat tego, jak destruktywne dla dziecka jest obserwowanie upijającego się rodzica. Klasizm nie ma tu nic do rzeczy. Zwykłe względy bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku", "Tutaj należy wyważyć, co jest dla nas istotniejsze: dobro dziecka czy potrzeba picia", "Ale skąd w ogóle taki durny postulat? W jaki sposób dzieci mają się nauczyć prawidłowych wzorców korzystania z alkoholu? Od kolegów?", "Powiedziałeś dobitnie. Żaden wstyd przy dzieciach wypić lampkę wina czy też kieliszek wódki. Znaleźli się nauczyciele". 

To tylko kilka z komentarzy, które pojawiły się pod postem. Wymienienie ich miało na celu pokazać, jak skrajne opinie panują w społeczeństwie. Jedni nie widzą w piciu przy dzieciach niczego złego, inni zauważają, że może to wywołać u nich złe relacje z alkoholem w przyszłości, a jeszcze inni twierdzą, że jeden z rodziców powinien być zawsze trzeźwy podczas np. rodzinnych imprez, a wszystko to w trosce o bezpieczeństwo dziecka i chociażby możliwość szybkiej reakcji, gdyby potrzebne było udzielenie pomocy. 

Zobacz także: Czy grozi ci choroba alkoholowa? Te kilka czynników pomoże to ustalić [QUIZ]

Co o spożywaniu alkoholu przez rodziców mówi polskie prawo?

Rozważając kwestię, czy rodzice powinni pić w obecności dzieci, warto wziąć pod uwagę art. 160 par. 1 i 2 kodeksu karnego. 

W tym przypadku nie chodzi o wpajanie dzieciom wzorców, a o ich bezpieczeństwo. Rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dziećmi w taki sposób, by nie były narażone na utratę zdrowia oraz życia. 

Alkohol bez wątpienia wpływa na szybkość reakcji. Rodzice pod wpływem alkoholu mogą później zareagować, gdy dziecko np. zacznie w nocy nagle gorączkować, wypadnie z łóżeczka, czy też uderzy głową o podłogę, czy kant stołu. W takiej sytuacji rodzice nie są w stanie samodzielnie prowadzić pojazdu. Konieczne jest więc poczekanie na taksówkę, karetkę bądź kogoś bliskiego, kto pomoże z transportem do szpitala. To oznacza, że pomoc dziecku nadejdzie ze znacznym opóźnieniem. Wniosek jest więc jeden, dziecko zawsze powinno być pod opieką trzeźwej osoby. Nawet gdy jeden z rodziców postanawia spożywać alkohol, drugi powinien z tego zrezygnować. 

Zobacz także: Fazy alkoholizmu. Po tym rozpoznasz nadchodzące uzależnienie

***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy