Szkodniki, które pustoszą domowe zapasy

Nierzadko mamy zwyczaj kupowania żywności na zapas. Najczęściej są to produkty sypkie, z których korzystamy na co dzień, jednak nie psują się szybko i wystarczają na bardzo długo. Zgromadzone w domowych spiżarniach są jednak narażone na różne niebezpieczeństwa. W nieodpowiednich warunkach mogą ulec szybszemu zepsuciu, a poza tym są atakowane przez różne, na pierwszy rzut oka niepozorne szkodniki. Dlatego widząc już nawet jednego, trzeba wytoczyć im szybką wojnę. Czy łatwo jest ich się skutecznie pozbyć? Co grozi naszym produktom żywnościowym? Podpowiadamy.

Kasza
Kasza ©123RF/PICSEL

Dlaczego pojawiają się w spiżarniach szkodniki?

Mklik mączny
©123RF/PICSEL

W większości przypadków szkodniki pożywiają się tym, co oferuje im matka natura. Jednak część z nich zaliczana jest do gatunków synantropijnych, które mają możliwość przystosowania się do środowiska silnie przekształconego przez człowieka. Mając łakome kąski, które są zgromadzone w naszych domach, nie muszą się wysilać w poszukiwaniu pożywienia.Tym samym często nieświadomie dajemy im zielone światło do zamieszkania w naszych spiżarniach. Zgromadzenie produktów w jednym miejscu, które jest nieodpowiednio zabezpieczone oraz brak porządku to dwa czynniki, które sprawiają, że nasze domy stają się rajem dla mączników, psotników oraz mklików.

Które owady atakują naszą żywność?

Mklik mączny to motyl, który bardzo przypomina mola spożywczego. Jest niewielkim owadem, który osiąga wielkość kilku milimetrów. Rozpoznać go można po charakterystycznym wzorze na skrzydłach: najczęściej są to linie proste, bądź rozmyte plamy. Szkodnik ten szczególnie lubi produkty mączne oraz zboża. Nie pogardzi też bytowaniem wśród suszonych warzyw i owoców, sucharków, grzybów, roślin strączkowych, a nawet kakao. Mklik zanieczyszcza produkty spożywcze swoimi odchodami, a także wylinkami. Łatwo rozpoznać obecność jego larw, gdy po otworzeniu saszetki z pożywieniem, zauważymy charakterystyczną pajęczynkę.

Gryzek: Psotnik w domu

Larwy mącznika
©123RF/PICSEL

Innym szkodnikiem, którego można znaleźć w naszych domach, jest gryzek, znany również jako psotnik zakamarnik. Najczęściej bytuje w łazience, gdzie ma pod dostatkiem wilgoci, ale może przenieść się również do szafek kuchennych, w których trzymamy mąkę. Jest małym owadem latającym, którego można rozpoznać po prążkowanym odwłoku o barwie biało-brązowej. Nie wyrządza wielkiej szkody produktom żywnościowym – bardziej niszczy książki, tapety oraz papier. Jednak jeśli zagnieździ się w pożywieniu to doprowadza do tego, że bardzo szybko pojawia się w nich pleśń.

Mącznik młynarek

Chrząszcz, który wiosną przedostaje się do naszych domów. Posiada charakterystyczne, podłużne bruzdy i osiąga maksymalną wielkość 2,5 cm. Mącznik młynarek składa kilkanaście jaj dziennie. Jego larwy są białe i długie, które są wielkości 3 cm. Jeśli jaja zostaną złożone w mące, to istnieje prawdopodobieństwo, że nie zauważymy larwy. Gatunek tego chrząszcza szybko przystosowuje się do zmiennej temperatury i jest bardzo wytrzymały. W naturze pożywia się roślinami, jednak bardzo lubi produkty sypkie przechowywane w spiżarniach: szczególnie mąkę, ziarna, otręby, płatki oraz bułkę tartą. Zanieczyszcza żywność swoimi odchodami, a także wylinkami. Nierzadko możemy znaleźć w opakowaniach jego truchła. Niestraszne są im torebki plastikowe – ich silne szczęki szybko rozprawiają się z opakowaniami.

Jak pozbyć się owadów ze spiżarni?

Produkty w słoikach
©123RF/PICSEL

Nie ma jednej metody na pozbycie się owadów. Jeśli spotykamy pojedyncze osobniki w kuchni, szala zwycięstwa przechyli się na naszą stronę. Jednak pokonanie kolonii owadów jest już o wiele trudniejsze. Z racji tego, że żerują w pobliżu żywności, nie możemy używać trujących środków chemicznych. Jednak wiodący producenci, oferują specjalne i bezpieczne dla zdrowia lepy, które je wabią i unieruchamiają. Jeśli widzimy w naszych artykułach larwy, musimy koniecznie wyrzucić opakowania w których się znajdują. Należy również dokładnie umyć całą szafkę, pamiętając o szczelinach i zakamarkach. W tym celu możemy użyć delikatnych detergentów (trzeba przetrzeć później powierzchnie zwilżoną gąbką lub szmatką oraz wysuszyć) albo roztworu wody i octu (w proporcji 1:1).

Czy da się zapobiec wizytom szkodników w domu?

Aby uchronić zapasy przed łakomymi insektami możemy się przed nimi skutecznie chronić. Wystarczy utrzymywać miejsca przechowywania żywności w nieskazitelnej czystości. Warto też sypkie produkty od razu przesypać do czystych i szczelnych słoików. Pamiętajmy, żeby często sprawdzać zawartość szafek i usuwać resztki, które zalegają na półkach oraz szukać czyhających w nich intruzów. Należy też zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność w kuchni. Jeśli borykamy się z problemem, należy jak najszybciej osuszyć całe pomieszczenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas