Tajemniczy obiekt nad Polską. Zagadka wreszcie rozwiązana
W ostatnich dniach w centralnej Polsce można było zauważyć śmigłowiec z przymocowanym, nietypowym urządzeniem. Jak się okazuje, ma to związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Nietypowy śmigłowiec na polskim niebie
Śmigłowiec z przyrządem w kształcie figury geometrycznej zaobserwowano m.in. nad gminami powiatu płockiego, gdzie udało się go uchwycić kamerą. Za sprawą tajemniczej maszyny stoi firma Geopartner Geofizyka, która przeprowadza specjalne pomiary.
Zobacz także: Mówią "nie" dla węzła kolejowego CPK
Lotnicze prace geofizyczne polegają na przelocie śmigłowca wyposażonego w specjalną aparaturę kontrolno-pomiarową. Badania będą miały na celu rozpoznanie budowy geologicznej wzdłuż odcinków pomiarowych. Układ pomiarowy rejestruje naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole elektromagnetyczne, który działa jak duży Skaner 3D gruntu, podobnie jak skanery MR lub USG w szpitalach
Okazuje się, że to układ pomiarowy, który rejestruje naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole magnetyczne.
Planowane pomiary oraz sam przelot są nie uciążliwe dla mieszkańców, nie oddziałują oraz nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Poziom natężenia pola elektromagnetycznego zastosowanego układu pomiarowego jest znacznie mniejszy, niż poziom natężenia pola emitowanego przez linie elektryczne czy sieci telefonii komórkowej
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami, w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.