Te budynki są naprawdę dziwne!
Wyobraźnia architektów nie ma granic. Oto zestawienie dziesięciu naprawdę fantazyjnych budynków z całego świata. Które z nich chcielibyście zobaczyć na własne oczy?
Kamienny dom, Fafe, Portugalia
Dom ukończono w 1974 roku, adaptując wielkie głazy, leżące na zboczu góry w miejscowości Fafe. Przez wiele lat był to letniskowy domek prywatnych właścicieli, w którym nie było elektryczności. Casa do Penedo szybko stał się jednak atrakcją turystyczną, a odwiedzający okolice naruszali spokój jego mieszkańców. Dlatego dom przekazano na potrzeby muzeum i teraz mieści się tu skansen.
Leśna Spirala, Darmstadt, Niemcy
Waldspirale, czyli Leśna Spirala to budynek mieszkalny, który od 2000 roku stoi w niemieckim mieście Darmstadt. Patrząc z lotu ptaka, widzimy dom w kształcie litery U, który w całości porośnięty jest drzewami. Leśna spirala ma asymetryczny kształt, a każde z okien ma inny rozmiar. Wewnątrz znajduje się ponad 100 apartamentów.
Wonderworks, Orlando, Floryda
Wiele jest na świecie domów odwróconych do góry nogami, ale ten jest z nich wszystkich najdziwniejszy. Wonderworks wygląda, jakby został wyrzucony w powietrze, a potem opadł na ziemię odwrotną stroną. Wewnątrz znajduje się wielki park rozrywki i ponad setka interaktywnych ekspozycji dla dzieci i dorosłych.
Dom w kształcie buta, Pensylwania
Dom zbudowano w 1948 roku na polecenie Mahlona Hainesa, sprzedawcy butów, który w ten pomysłowy sposób chciał zareklamować swój interes i poprawić sprzedaż obuwia. Pięciokondygnacyjny budynek przez wiele lat był domem mieszkalnym. Dziś znajduje się tu muzeum. Domów w kształcie buta jest na świecie więcej, choć ten amerykański jest zdecydowanie najbardziej popularny.
Krzywy Domek w Sopocie
Polski akcent w zestawieniu. Budynek powstał w 2003 na sopockim "monciaku" czyli najpopularniejszym deptaku miasteczka. Inspirację do projektu stanowiły rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. W Krzywym Domku mieści się centrum handlowe.
Muzeum Toalet, Suwon, Korea Południowa
Tak. Dobrze widzicie. To dom w kształcie toalety. Ale to nie koniec dziwnych faktów na jego temat. Budynek powstał w 2007 roku, z okazji pierwszego zjazdu Światowego Związku Toalet. Nosi nazwę Haewoojae, co po koreańsku oznacza "świątynia, w której możesz rozwiązać problemy". Dziś jest tu Muzeum Toalet, założone przez Sim Jae-ducka, burmistrza Suwon i wielkiego promotora publicznych szaletów - higienicznych i powszechnie dostępnych.
Habitat 67, Montreal, Kanada
Habitat 67 to kompleks budynków, który powstał z okazji Wystawy Światowej, jaka odbyła się w tym kanadyjskim mieście w 1967 roku. Stojący nad brzegiem rzeki Świętego Wawrzyńca budynek składa się 354 betonowych modułów, połączonych w całość. Dziś wnętrze Habitatu 67 zajmuje 146 mieszkań różnej wielkości. W roku 2009 budynek został uznany za zabytkowy, choć nieprzerwanie jest to atrakcja turystyczna i obowiązkowy punkt na szlaku zwiedzających Montreal turystów.
Kubistyczne domki, Rotterdam, Holandia
Blaak, jedna z dzielnic Rotterdamu została mocno zniszczona podczas II wojny światowej. Odbudowując ją, postawiono na nowoczesność. Tak powstało Kubuswoningen - kubistyczne osiedle domków zaprojektowane w 1984 roku przez Pieta Bloma. Szybko jednak okazało się, że domki niezbyt dobrze sprawdzają się, jako przestrzeń mieszkalna, głównie z powodu mocnego nachylenia. Teraz jest tu więc hostel.
Piec solarny w Odeillo, Francja
Położony w Pirenejach budynek to największy na świecie piec słoneczny. Ułożone na wygiętym wnętrzu budynku zwierciadła tworzą ognisko dla promieni słonecznych, co przetwarzane jest na energię cieplną. Temperatura w piecu sięga nawet 3000 stopni Celsjusza, może być wykorzystana do topienia stali lub tworzenia prądu. Wydajność pieca jest jednak mocno uzależniona od warunków pogodowych, więc w praktyce jest on rzadko używany. Spełnia jednak rolę atrakcji turystycznej.
Galeria Sztuki, Graz, Austria
Kunsthaus Graz, czyli budynek Galerii Sztuki w austriackim Grazu to oryginalny projekt dwóch londyńskich architektów, Petera Cooka i Colina Fourniera. Powstał w roku 2003, gdy Graz nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Konstrukcja budowli jest żelbetonowa, pokryta panelami z pleksiglasu. Co przedstawia budynek? Według jednych - ludzkie serce z aortami, przez które wpada światło. Alternatywne wyjaśnienie mówi, że bryła galerii wygląda jak krowie wymiona.