Termin minął 2.05. Spóźnionym grożą kary

2 maja minął termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT-y: 28 36, 37 i 38 można złożyć na kilka sposobów. W razie niedopełnienia obowiązku fiskus może nałożyć na podatnika mandat karny w wysokości nawet do 6980 złotych.

Za nie dopełnienie obowiązku podatnik może zostać ukarany mandatem skarbowym
Za nie dopełnienie obowiązku podatnik może zostać ukarany mandatem skarbowym123RF/PICSEL

Do kiedy rozliczyć PIT w 2023 r.?

W artykule 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. “o podatku dochodowym od osób fizycznych" (Dz.U.2022.0.2647) wskazano termin składania zeznań podatkowych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
art.45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. “o podatku dochodowym od osób fizycznych" (Dz.U.2022.0.2647)

Zazwyczaj zatem na pytanie: do kiedy rozliczyć PIT? Odpowiedzią jest 30 kwietnia. Jednak w tym roku 30 kwietnia wypadł w niedzielę, czyli dzień wolny od pracy, to według prawa oznacza, że termin złożenia deklaracji upływa w pierwszy dzień roboczy, czyli 2 maja 2023 r.

Jak złożyć deklarację PIT?

Deklaracje PIT 36, 37, 38 i 39 można złożyć poprzez: usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit, korzystając z dostępny w sieci programów do rozliczania PIT oraz w formie papierowej.

Czy trzeba składać PIT-37 i PIT-38?

W przypadku deklaracji na formularzach PIT-37 i PIT-38 podatnik nie musi samodzielnie rozliczać swojego podatku dochodowego. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej przygotowują takie rozliczenia i wystarczy je jedynie zaakceptować za pośrednictwem podanej wyżej strony internetowej. Jeśli tego nie zrobimy, to o północy zostaną one zaakceptowane automatycznie.

Warto jednak sprawdzić, czy rozliczenie zostało przygotowane poprawnie. Przy tej okazji możemy wskazać organizację pożytku publicznego, na którą zostanie przekazane 1,5 proc. naszego podatku. Rozliczenie KAS nie uwzględnia też ulg innych niż na dzieci, dlatego jeśli podatnik chce skorzystać, z którejś z dostępnych mu ulg, dane musi wprowadzić samodzielnie.

Co grozi za niezłożenie deklaracji PIT w terminie?

Złożenie deklaracji po terminie, albo błąd w złożonym zeznaniu, mogą grozić mandatem skarbowym. Podstawą naliczania kary jest płaca minimalna. Fiskus może nałożyć grzywnę za wykroczenie skarbowe, której najniższa kwota to 1/10 płacy minimalnej, czyli 349 złotych zaś najwyższa to dwukrotność pensji - 6980 złotych.

Rydzyk sprzedaje prezenty komunijne. Tyle trzeba zapłacićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas