Mama miesza trzy składniki w wazonie i wkłada bukiet. Zachwyci świeżością przez wiele dni

Utrzymanie świeżości kwiatów w wazonie tylko z pozoru wydaje się łatwą sprawą. Okazuje się, że nie wystarczy jedynie codziennie wymieniać wody, by rośliny zachwycały urokiem rozwiniętych płatków i soczyście zielonych liści. Niezależnie od tego, czy ozdobą domu są zwykłe kwiaty cięte, a może pieczołowicie przygotowywany bukiet, warto znać kilka trików, które przedłużą ich trwałość. Jednym z nich podzieliła się ze mną mama.

Jaka metoda najlepiej sprawdzi się do przedłużenia trwałości bukietu?
Jaka metoda najlepiej sprawdzi się do przedłużenia trwałości bukietu?123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby kwiaty cięte odżyły?

Bukiet przygotowany ze świeżo ściętych kwiatów nie tylko sprawia ogromną radość osobie obdarowanej, ale także dodaje charakteru przestrzeni, w której się znajduje. Niezależnie od tego, czy gustujemy w żywych barwach, a może bardziej przemawiają do nas zgaszone odcienie, warto znać kilka trików, które przedłużą obłędny zapach i wygląd kwiatów. Proste domowe metody uchronią bukiet od szybkiego zwiędnięcia, po którym będzie nadawał się już tylko do kosza.

Zanim umieścimy cięte kwiaty w wazonie, zadbajmy o usunięcie wszystkich liści znajdujących się w dole łodygi. To właśnie one znalazłyby się w wodzie i zaczęły bardzo szybko gnić. Jeśli spodziewamy się bukietu lub planujemy przygotować go samodzielnie, bezzwłocznie wlejmy wodę do wazonu. Płyn powinien postać przez kilka godzin, by dać czas szkodliwemu dla roślin chlorowi na ulotnienie się. Dumni z urokliwie prezentującej się kompozycji chcemy jak najszybciej obfotografować dzieło. Bukiet zdaje się najpiękniej wyglądać oświetlony ciepłymi promieniami słonecznymi. Postarajmy się zapewnić mu także trochę cienia, ochrońmy od przypadkowych przeciągów oraz zbyt wysokiej temperatury.

Ratunek dla zwiędniętych kwiatów w wazonie

Część roślin wstawionych do ozdobnego naczynia preferuje warunki całkowicie sterylne i pozbawione zagrożenia ze strony bakterii. W większości miast woda z kranu pozostawia wiele do życzenia, na szczęście istnieje prosty patent, który sprawi, że bukiet będzie cieszył oczy przez wiele dni. Ciekawą metodę zdradziła mi mama, której cięte kwiaty ogrodowe już od wejścia do domu witają przybyłych gości.

Jak nie dać kwiatom w wazonie szybko zwiędnąć?
Jak nie dać kwiatom w wazonie szybko zwiędnąć?123RF/PICSEL

Cały trik polega na dodaniu do wody odrobiny detergentu używanego do czyszczenia toalet. Środek nie tylko całkowicie zahamuje rozwój bakterii, ale dodatkowo uchroni wodę przed mętnieniem. Jeśli korzystamy z przezroczystego wazonu, możemy mieć pewność, że pozostanie idealnie czysty. W jaki sposób prawidłowo wykorzystać polecany patent? Zaczynamy od wyboru dużego wazonu i napełniamy go dwoma litrami zimnej wody. Do płynu dolewamy pół łyżeczki detergentu oraz wsypujemy jedną łyżeczkę białego cukru. Nauczona doświadczeniem mama doradza, by miksturę zmieniać co trzy dni i przygotowywać świeżą.

Jak przygotować domową odżywkę do kwiatów ciętych?

Więdnięcie to naturalny proces, który w końcu dotknie wszystkie kwiaty w wazonach. Zanim jednak nastąpi, możemy próbować licznych metod przedłużania trwałości pięknych roślin. Prawdziwą skarbnicą wiedzy w tej dziedzinie są floryści. Pierwsza rada dotyczy tego, by nie stawiać wazonu ze świeżymi kwiatami obok patery z owocami. Wydzielający się ze smakołyków etylen niekorzystnie wpłynie na wygląd płatków i liści.

Co ciekawe, świeżo ścięte okazy preferują wodę chłodną lub o temperaturze pokojowej. Kiedy zaczną lekko więdnąć, o wiele bardziej pasuje im woda cieplejsza. Jeśli chcemy, by kwiaty stały naprawdę długo, zaprzyjaźnijmy się z cukrem, miodem, a także aspiryną. Wystarczy dodać odrobinę wybranego składnika do wody z kwiatami, by uzyskać ekspresową odżywkę. Na liście produktów, które warto mieć w zasięgu ręki, by prawidłowo dbać o bukiety, są także sól oraz kwasek cytrynowy. Zwiększą kwasowość wody, a takiego środowiska nie lubią bakterie odpowiedzialne za szybkie więdnięcie roślin.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas