To coś na twojej szyi
Chimamanda Ngozi Adichie pojawiła się na literackiej scenie, debiutując nadzwyczajną powieścią Fioletowy hibiskus, przez krytyków okrzykniętą "jedną z najlepszych powieści, jaka od lat narodziła się w Afryce", o "prozie bujnej jak nigeryjski krajobraz, który tak wspaniale przedstawia".
"Wstrząsające... Afryka w książce Adichie nie jest tą Afryką, którą znamy z telewizji czy gazet. Autorka nie pisze o wojnie domowej, korupcji rządu czy śmiertelnych chorobach, lecz przygląda się, jak zderzenie tradycji i współczesności, dotychczasowych oczekiwań i obcych marzeń wpływa na stosunki między mężami i żonami, rodzicami i dziećmi. (...) Adichie dowodzi, że świetnie konstruuje niekończące się osobiste rozterki spowodowane sytuacją polityczną, łącząc "twarde, oczywiste" fakty historyczne z "miękkimi, delikatnymi rzeczami gnieżdżącymi się w ludzkiej duszy"."
New York Times
"Bohaterowie książek Adichie w większości są samotni, zagubieni w obcym im, fizycznie bądź emocjonalnie, otoczeniu... Czują się niewidzialni, wymazani. Nie mogą wrócić do domu. Chcą wtopić się w Amerykę. Co czulibyśmy z zaciskającą się nam na szyi tą ponurą rzeczą - pamięcią? Czasem czyjaś historia sprawia, że zaczynamy to rozumieć."
Los Angeles Times Book Review
To coś na twojej szyi
Chimamanda Ngozi Adichie