Tropiki - zrób to sam, czyli jak uprawiać egzotyczne rośliny

Poranna kawa z widokiem na bananowiec? Popołudniowy relaks pod drzewkiem oliwnym? Wieczór wypełniony zapachem kwiatów cytryny? Taki scenariusz jest całkiem możliwy. I to nie tylko podczas wakacyjnych podróży. Podpowiadamy, jak uprawiać egzotyczne rośliny w domowych warunkach.

article cover
123RF/PICSEL

Tropiki - zrób to sam, czyli jak uprawiać egzotyczne rośliny

Pierwsze liście, które wypuści mały daktyl, nie będą przypominać efektownych, znanych ze zdjęć w magazynach podróżniczych pióropuszy. Te, pojawiają się dopiero po kilku latach.
Daktyl

Palma daktylowa jest prawdziwą ozdobą tarasu lub salonu. Pestki możesz pozyskać ze świeżych lub suszonych owoców.  Pamiętaj, by przed posadzeniem dokładnie oczyścić je z resztek miąższu, warto również delikatnie je naciąć lub przetrzeć papierem ściernym. Daktyle sadzić należy w podłożu przeznaczonym dla palm, a pierwszych kiełków można spodziewać się po ok. 5 tygodniach. Podczas oczekiwania bardzo ważne jest regularne nawadnianie podłoża, doniczkę warto również osłonić folią z wyciętymi otworami, tak by roślinka miała jak najwyższą temperaturę.
Awokado

Niekwestionowany król egzotycznych owoców. Na polskie stoły wprowadziło go pokolenie millenialsów, rozkochanych w paście z awokado, sałatce z awokado, łódeczkach z awokado i właściwie wszystkim, co tylko z tego zielonego owocu można przyrządzić. Moda to nie tylko smaczna, ale i zdrowa, bo zielony miąższ zawiera sporą ilość białka, kwas foliowy, beta karoten i antyoksydanty.
Roślina, naturalnie występująca w obu Amerykach i Azji, przy odrobienie cierpliwości może wyrosnąć również na polskim parapecie. Jak to zrobić? Pestkę wyjętą z dojrzałego awokado włóż do wody na 24 godziny. Następnie w jej górną część wbij cztery wykałaczki, tworząc krzyżak. Oprzyj go na krawędziach szklanki, wypełnionej zimną,  przegotowaną wodą, tak by dolna część pestki była zamoczona. Po kilku tygodniach powinien pojawić się korzeń (podczas oczekiwania wodę co kilka dni należy wymieniać). Ukorzenioną pestkę wsadź do ziemi – podłoże powinno być lekkie, o obojętnym odczynie.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas