Trzy miasta na rodzinny weekend

Polskie miasta są ciekawe o każdej porze roku! Zapraszamy na wędrówkę po Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie, połączoną z odkrywaniem świata i dobrą zabawą. Wyruszamy!

Ulica Długa w Gdańsku
Ulica Długa w Gdańsku123RF/PICSEL

Gdańsk

Jak na nadbałtyckie miasto przystało, wizytę zaczynamy od Muzeum Bursztynu u wylotu ul. Długiej. Zachwycą nas tu okazy z zatopionymi roślinami i zabytkowe cacka. Mijając kupieckie kamieniczki, docieramy pod fontannę Neptuna. Idąc w kierunku Dworu Artusa, spoglądamy na kamieniczkę Nowego Domu Ławy, gdzie o godz. 13. ukazuje się panienka z okienka, bohaterka słynnej powieści.

Spacerujemy wzdłuż Motławy, podziwiamy Żuraw, a na koniec ulicę Mariacką z pięknymi kamienicami.

Centrum Hewelianum zaprasza na atrakcyjne lekcje m.in. astronomii i fizyki. Na interaktywnych stanowiskach dowiemy się np. jak powstaje tsunami i wyruszymy w daleką podróż (więcej na: www.hewelianium.pl).

Wydział Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności to najnowocześniejszy obiekt zabaw i edukacji w Polsce. Superwrażenia czekają tu na dzieci do 10 lat (więcej na: www.ecs.gda.pl).

Centrum Kultury Morskiej to raj dla odkrywców. Można tu przeprowadzać doświadczenia, wcielić się w rolę kapitana i poznać pracę w porcie (więcej na: www.cmm.pl).

Teatr Szekspirowski zaprasza na niedzielne zwiedzanie. Czeka tu m.in. otwierany dach i widok na Starówkę (więcej na: teatr.szekspirowski.pl).

Nadmorski spacer to obowiązkowy punkt weekendu w Gdańsku. Szeroką plażę znajdziemy w dzielnicy Zaspa. Długa promenada zaprowadzi nas do Jelitkowa. Bałtyk jest piękny o każdej porze roku, a zimą i wczesną wiosną jodu jest przecież najwięcej!

Krasnale we Wrocławiu
Krasnale we Wrocławiu123RF/PICSEL

Wrocław

To miasto ma aż 117 mostów. Kilka zobaczymy na Starym Mieście, np. Piaskowy, który prowadzi na wyspę Piaskową. Tu w kościele NMP cały rok stoi szopka z tysiącem figurek. Przez most Tumski dojdziemy do katedry. Po drugiej stronie Odry trafiamy na Rynek z Ratuszem i kamieniczkami. Robimy zdjęcie pod pręgierzem.

Krasnale ponoć zawsze żyły we Wrocławiu. Teraz ich figurek poszukajmy wokół Rynku. Przy ul. Stare Jatki znajdziemy mosiężne zwierzaki.

Polinka to kolejka gondolowa, kursująca nad Odrą. Wrażeń dostarczy nam też widok z tarasu SkyTower. D Kolejkowo to makieta miasta i otaczających je dolnośląskch krajobrazów, wśród których mkną minipociągi (www.wrocław.kolejkowo.pl).

W Afrykarium, czyli oceanarium na terenie zoo, z bliska zobaczymy m.in. rekiny i płaszczki (więcej na: www.zoo. wroclaw.pl/pl/afrykarium).

W Hydropolis czeka nas opowieść o wodzie i multimedialna podróż w głąb oceanu (więcej na: www.hydropolis.pl).

Warszawa, Centrum Nauki Kopernik
Warszawa, Centrum Nauki Kopernik123RF/PICSEL

Warszawa

Podziwiamy stolicę z tarasu Pałacu Kultury i Nauki. Idziemy szlakiem legend i historii. Spod pomnika Kopernika schodzimy ul. Tamka do Złotej Kaczki. Na Krakowskim Przedmieściu wypatrujmy ławeczek Chopina. Mijamy Zamek i kolumnę Zygmunta. Spotykamy się z Syrenką i Bazyliszkiem.

W Centrum Nauki Kopernik atrakcji jest tyle, że bilety się rezerwuje (więcej na: www.kopernik.org.pl). Możemy tu np. otulić się mydlaną bańką, brać udział w laboratoriach, warsztatach.

Na Stadion Narodowy dotrzemy metrem. Odwiedzimy tu m.in. szatnię i strefę mediów (więcej na: www.pgenarodowy.pl).

W zoo w ptaszarni egzotyczne okazy będą przelatywać wprost nad naszymi głowami w hali wolnych lotów.

W Wilanowie zwiedzimy pałac i park. Do 25 lutego czeka tu Królewski Ogród Światła i trójwymiarowe pokazy.

Hanna Wojciechowska-Schwarz

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas