Twarz Tuwima
Monografia znakomitego poety, człowieka, którego życie było swoistym sejsmografem, rejestrującym jawne i podskórne prądy ideowe ubiegłego wieku.
Poezja Juliana Tuwima rozogniała polszczyznę i jego życie w polszczyźnie. On sam był jak płomień. Wizje parzyły proroka i oślepiały widzów. Dzisiaj poezja jego, choć lubiana, nie elektryzuje, a fascynacja osobą przyblakła. Czy kogoś dzisiaj jeszcze b o l i życie Tuwima?
(...) Osoba i utwory poety związują się z całą odrębną i tragiczną epoką pierwszej połowy dwudziestego stulecia w Polsce. Tuwim staje się symbolem ofiarowanym przez tamten czas, nieomal imieniem własnym tamtego czasu.
(fragment)
Praca Piotra Matywieckiego ma charakter pionierski. Usiłując wypracować własny sposób mówienia o twórczości Tuwima, omija pułapki, w które wpadali dotychczasowi interpretatorzy. Autorowi udaje się znaleźć własny ton i nakreślić konsekwentną wizję poety, który uciekając przed określeniami, odsłaniał swoje urazy.
Anna Nasiłowska
Piotr Matywiecki (ur. 1943) - poeta i eseista, autor m.in. tomów poezji Poematy biblijne (1995); Improwizacje i światy (1997), Zwyczajna, symboliczna, prawdziwa (1998), Ta chmura powraca (2005) oraz nagrodzonej przez polski PEN Club książki eseistycznej Kamień graniczny (1994), poświęconej filozoficznym aspektom holokaustu. Ponadto jest redaktorem dwutomowej antologii poezji polskiej Od początku (1997).
Piotr Matywiecki
Twarz Tuwima