W rejs po najpiękniejszych rzekach Europy

Podróż statkiem relaksuje, bo szum wody i piękne widoki działają kojąco. I nawet gdy znamy już odwiedzane miejsca, to z pokładu można zobaczyć je z zupełnie innej perspektywy. Zapraszamy na wyjątkowe wycieczki!

Koblencja
Koblencja123RF/PICSEL

Ren: Kraina zamków i wina

Koblencja: To tu zaczynają się i kończą wycieczkowe rejsy. Tuż za miastem wpływamy w Dolinę Środkowego Renu, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trasa obfituje w niezwykłe widoki, bo na skałach Gór Łupkowych porośniętych winoroślą (to przecież ojczyzna rieslinga!) wznoszą się liczne zamki, przypominające budowle z baśni. Na pokładzie możemy usłyszeć miejscowe legendy o walecznym rycerzu Zygfrydzie i syrenie Lorelai, która pięknym śpiewem zwodziła żeglarzy z kursu, co przypłacali śmiercią (statek mija skałę, na której się ukazywała).

Bingen: W mieście św. Hildegardy zaplanowano przystanek. Warto zwiedzić tu muzeum historyczne w XIX-wiecznym zamczysku Burg Klopp oraz Mysią Wieżę na wysepce pośrodku rzeki. Dawniej ostrzegała ona statki przed podwodnymi skałami. Największy wybór wycieczek znajdziesz na kdrhine.com, ceny najkrótszych od 150 zł.

Sekwana: Nie tylko Paryż

Paryż: Można być w stolicy Francji wiele razy, ale od strony rzeki katedra Notre Dame, Muzeum Orsay, Hotel de Ville czy Luwr ukazują oblicze, którego nie zobaczymy z lądu. Na rejs do Normandii wypływa się z Paryża po zmroku, więc jest to okazja do podziwiania pięknych iluminacji zabytkowych budowli i mostów.

Giverny: Obowiązkowy punkt programu, czyli dom impresjonisty Claude’a Moneta. Malarz spędził w nim 43 lata życia, a swój japoński ogród uwiecznił na dziesiątkach płócien. Ten jeden z najsłynniejszych ogrodów Francji zachwyca urodą, tak samo jak za życia artysty.

Rouen
Rouen123RF/PICSEL

Rouen: Stolica Normandii szczyci się najwyższą we Francji katedrą i starówką, na której w niezmiennym kształcie zachowały się domy z XVI wieku. Na placu du Vieux-Marché stoi krzyż upamiętniający miejsce spalenia Dziewicy Orleańskiej, Joanny D’Arc. Rejs po Paryżu: cena ok. 12 euro, dłuższe 7-dniowe trasy, cena ok. 4 tys. zł (kabina, posiłki, rozrywki na statku, opłaty portowe, ubezpieczenie), croisieurope.travel.

Bratysława
Bratysława123RF/PICSEL

Dunaj: Trzy stolice na wyciągnięcie ręki

Wiedeń: Dunaj, druga co do wielkości rzeka Europy, przepływa przez 10 państw i trzy stolice. Pierwsza z nich to Wiedeń (Austria), gdzie statek cumuje na kilka godzin. Spacer najlepiej zacząć od katedry św. Szczepana, a potem przejść się po Ringu, reprezentacyjnej alei miasta.

Bratysława: Sercem słowackiej stolicy jest starówka, na którą wchodzimy przez zabytkową Bramę Michalską. Nie zapomnijmy zajrzeć do katedry św. Marcina i kościoła św. Elżbiety.

Budapeszt: W ciągu kilku godzin warto wjechać kolejką na Wzgórze Zamkowe, żeby obejrzeć panoramę i zwiedzić Basztę Rybacką. To oprócz bazyliki św. Stefana i gmachu parlamentu najpiękniejsza budowla w stolicy Węgier. Stacja kolejki znajduje się tuż obok słynnego XIX-wiecznego Mostu Łańcuchowego. Rejsy zaczynają się i kończą w Niemczech w Passau (dojazd we własnym zakresie). Cena za 7 dni (kabina, opłaty portowe, pełne wyżywienie, transport bagaży, opieka pilota i rozrywki na pokładzie) - 3 tys. za 1 os., www.alerejsy.pl.

Łaba: Podróż w czasie

Drezno: Startujemy z przystani statków parowych z napędem kołowym, najstarszej tego typu floty na świecie. Można nimi pływać po mieście albo wybrać się w dłuższą trasę do Bad Schandau czy Miśni. Z rzeki rozciąga się wspaniały widok na perły architektury: operę, Akademię Sztuki czy Albertinum, w którym mieści się muzeum sztuki.

Bad Schandau: Popularne uzdrowisko w Saksonii. Po kurorcie kursuje tramwaj elektryczny, który jako jedyny na świecie ma prawo wjazdu do pobliskiego parku narodowego.

Miśnia
Miśnia123RF/PICSEL

Miśnia: Zwana jest kolebką Saksonii. Rozsławiły ją na cały świat wina oraz manufaktura porcelany, działająca nieprzerwanie od 1776 roku. Z rzeki wspaniale prezentuje się widok na majestatyczne wzgórze z Zamkiem Albrechta oraz imponujące wieże katedry św. Jana i Donata. Statki kursują od maja do października. Bilety można kupić w porcie w Dreźnie. Cena zależnie od trasy 18-27 euro. W Polsce wykupimy wycieczkę m.in. w btalmar.pl, cena od 225 zł za 1 os. (bez posiłków i noclegu).

Maria Barcz

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas