Wielkanoc na świecie
Święta wielkanocne obchodzi się na całym świecie, ale świąteczne zwyczaje wyglądają w różnych punktach globu bardzo różnie. Najbardziej rozpowszechnione są misteria pasyjne połączone z procesjami.

Przypominają one nieco Misterium Męki Pańskiej wystawiane w naszej Kalwarii Zebrzydowskiej.
W Meksyku nad organizacją misteriów, przybierających postać malowniczych pochodów, czuwają bractwa pokutnicze. Uczestnicy procesji wloką ciężkie łańcuchy, przepasani są powrozami, dźwigają wielkie bele z kłujących roślin albo też boleśnie się biczują. Podczas nocnych procesji figura Chrystusa noszona jest przy zapalonych świecach.
Z misteriów Męki Pańskiej słynie też m.in. Oberammergau w Alpach Bawarskich, w południowych Niemczech, oraz hiszpańska Sewilla, gdzie mieszkańcy noszą na wielkich platformach rzeźby przedstawiające sceny z Drogi Krzyżowej, zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.
Mieszkańcy wyspy Bali na Oceanie Indyjskim podobnie jak my robią palmy i święcą potrawy wielkanocne. Mają też swój własny zwyczaj - z małych, kolorowych ciastek budują wielkie ołtarze.
Szwedzi natomiast zamiast palm zdobią gałązki krzewów, używając do tego barwnych piórek. Do najmłodszych mieszkańców Szwecji również przychodzi zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki.