Z opakowań z chipsami zniknie powietrze. Parlament Europejski podjął decyzję

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Zielony Ład i związane z nim regulacje wprowadzane przez Parlament Europejski od wielu miesięcy wywołują spore emocje. Tym razem parlamentarzyści wpadli na pomysł, by z opakowań z chipsami pozbyć się powietrza.

Z opakowań na chipsy zniknie powietrze?
Z opakowań na chipsy zniknie powietrze?123RF/PICSEL

Parlament Europejski nie chce powietrza w paczce z chipsami

Unijne przepisy służące zredukowaniu liczby plastikowych opakowań, które są częścią Zielonego Ładu, zostały przyjęte przez Parlament Europejski - informuje serwis Bezprawnik.pl. W największym skrócie chodzi o ograniczenie wykorzystywania plastiku np. w formie opakowań różnych artykułów spożywczych i przemysłowych, a nowe regulacje mają wejść w życie w 2030 r.

Producenci żywności, owoców, warzyw czy kosmetyków, będą zobowiązani do pakowania swoich produktów do opakowań odpowiadających masie takiego artykułu. W przypadku chipsów, których opakowanie wypełnione jest powietrzem i zazwyczaj jest dwukrotnie większe niż zawartość samych chipsów, będzie ono zdecydowanie mniejsze i prawdopodobnie pozbawione wspomnianego powietrza.

Na razie trudno powiedzieć, jak producenci chipsów mają zamiar pakować swój produkt, by ten nie uległ zniszczeniu w transporcie. Dotychczas umieszczone w opakowaniu z chipsami powietrze miało za zadanie chronić zawartość przed nadmiernym pokruszeniem.

Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie produkcji i zużycia plastiku w krajach członkowskich.
Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie produkcji i zużycia plastiku w krajach członkowskich. 123RF/PICSEL

Konsumentów czekają spore zmiany

Nowe przepisy nakazują również pozbycia się ze sklepów plastikowych opakowań na warzywa i owoce. Ponadto z oferty sklepów i restauracji zostaną wycofane jednorazowe saszetki z ketchupem, musztardą czy majonezem.

"Nowe przepisy narzucą również konieczność zapewnienia selektywnej zbiórki co najmniej 90 proc. jednorazowych plastikowych butelek i metalowych pojemników na napoje. Poszczególne kraje UE będą musiały zorganizować system zwrotu kaucji dla tych rodzajów opakowań" - informuje Bezprawnik.pl.

Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zmniejszenie produkcji i zużycia plastiku w krajach członkowskich.

Met Gala 2024: Kwiaty i dekadencjaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas