Z pałacu do pałacu po Wielkopolsce
W pięknych okolicach Poznania znajduje się dwieście dworków szlacheckich i kilkanaście zamków. Wybraliśmy kilka perełek, które warto odwiedzić.
Budowle wzniesione na tym terenie przez bogatych ziemian i arystokrację przerastają wykwintnością te w innych miejscach Polski. Są wśród nich zamki obronne i reprezentacyjne oraz liczne dwory - domy szlacheckie. Niektóre budowle liczą kilka wieków, ale zachowały się w dobrym stanie.
Najbardziej znany jest zamek w Kórniku (20 km od Poznania). Pięknie położony, bo wokół rozciąga się Jezioro Kórnickie. Płynąc po nim statkiem o tej porze roku, podziwiamy kwitnące wokół magnolie.
Najbardziej urokliwy wydaje się pałac w Rogalinie z piękną salą balową i otoczony parkiem angielskim.
Zamek w Gołuchowie liczy ponad 400 lat! Wiele razy przebudowywany, także przez artystów z Francji. Do złudzenia przypomina jeden z zamków znad Loary.
Na zamku w Lewkowie czuje się ducha historii. Wewnątrz można obejrzeć pokaźną kolekcję portretów polskich bohaterów narodowych z XIX wieku.
Kórnik
To najbardziej znany pałac w Wielkopolsce zbudowany na wysepce otoczonej szeroką fosą. Udaje zamek obronny - jego mury są ozdobione basztami, a przez fosę przerzucono most. Jednak w rzeczywistości jest wzniesiony w modnym wówczas - w połowie XIX w. - romantycznym stylu, zwanym gotykiem angielskim.
Gołuchów
Ten niezwykły i tajemniczy zamek został zbudowany w tej wielkopolskiej wsi w latach 1550-1560 dla miejscowego starosty. Budowla miała charakter obronny, ale po wielu przebudowach wygląda bajkowo. Tym bardziej, że wokół zamku znajduje się 162-hektarowy park angielski z rzadkimi okazami egzotycznych drzew. Wiosenny spacer po ogrodzie pozostawi niezapomniane wrażenia.
Rogalin
Do pałacu prowadzi aleja kasztanowa, a wokół jest piękny park. Jego najbardziej ozdobny fragment to umieszczony centralnie klomb, od którego promieniście rozchodzą się ścieżki biegnące wśród kamiennych rzeźb. Park słynie z największego w Europie skupiska starych dębów (jest ich 960!).
Lewków
Ten pałac wzniesiony w XVIII wieku ma bardzo ciekawą elewację ozdobioną dekoracją sztukatorską, malarską i rzeźbami. Pierwszym właścicielem i budowniczym pałacu był Wojciech Lipski, adiutant króla Stanisława Augusta.
Tego warto spróbować
Kuchnia wielkopolska jest smaczna i treściwa: kluski, placki i pyry można zamówić tu w każdej dobrej restauracji. Koniecznie trzeba też spróbować nadzianych masą z białego maku, bakalii i śmietany rogali świętego Marcina. Cukiernie Poznania i regionu wypiekają je nie tylko w imieniny Marcina. Rogal jest wpisany do rejestru chronionych nazw Unii Europejskiej.
Jak zwiedzić opisane miejsca:
Zamek w Kórniku: położony przy ul. Zamkowej 5, można zwiedzać od 10.00 do 15.30; informacje: 61 817 00 81.
Pałac w Rogalinie: przy ul Arciszewskiego 2, godziny otwarcia: 09.30-16.00; informacje: 61 813 88 00.
Zamek w Gołuchowie: znajduje się ok. godziny jazdy od Poznania, czynny 09.00-16.00, tel.: 62 761 50 94.
Pałac w Lewkowie: nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego, informacje w Muzeum Ziemi Kaliskiej, tel.: 62 757 16 08.
Jerzy Sadownik, Marta Jaworska