Reklama

Reklama

Zero waste w kilku krokach

Propagowanie idei zero waste czy less waste przyczyniło się do wzrostu świadomości konsumentów. Zrozumieli oni, jaki wpływ na planetę mają ich codzienne wybory. Coraz więcej osób decyduje się na życie według podstawowych zasad zero waste, czyli 5R.

Zero waste to styl życia, polegający na jak najmniejszym generowaniu odpadów przez człowieka. Nurt ten stał się w ostatnim czasie bardzo modny. Okazuję się, że bycie less waste wcale nie jest takie trudne! Wystarczy pięć kroków.

Reklama

Refuse (odmawiaj)

Na świecie produkowana jest masa zanieczyszczeń. Niektórych można uniknąć. Jak? Wystarczy, że konsumenci przestaną używać jednorazowych siatek. Na zakupy można zabrać własną materiałową torbę. Sklepy stacjonarne i internetowe coraz częściej decydują się na odchodzenie od plastikowych opakowań. Co możemy zrobić we własnym domu? Przygotowywać posiłki i pakować je w pojemniki wielokrotnego użytku. To łatwy sposób, który przyczyni się do zmniejszenia odpadów.

Reduce (redukuj)

Ludzie gromadzą wiele przedmiotów, które nie są im potrzebne. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie przemysłu odzieżowego. 62 mln ton rocznie — tyle wynosi światowa produkcja ubrań. Każdego roku 60 proc. wyprodukowanej odzieży trafia na śmietnik.

Rozwiązaniem problemu są świadome zakupy i ograniczenie nabywanych ubrań. Duże znaczenie ma wybieranie produktów uniwersalnych, o wysokiej jakości. Na szczęście producenci odzieży podążają tym nurtem. Na przykład marka Buff oferuje produkty z materiałów naturalnych (wełny merynosów), a także wielofunkcyjne, ekologiczne chusty. Do produkcji każdej z nich zużyto dwie butelki PET. Sama chusta w jednej chwili może stać się czapką, kominem, opaską, kominiarką — a nawet gumką do włosów.

Sięgajmy po tego typu akcesoria. W ten sposób zyskamy miejsce w szafie, zaoszczędzimy i zmniejszymy zanieczyszczenie środowiska.

Dowiedz się więcej na temat: recykling | zero waste

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje