Żywa choinka: Jak przedłużyć jej trwałość?
Marzysz o zjawiskowo pięknym świątecznym drzewku w mieszkaniu, ale nie wiesz, na jaki gatunek postawić? Nic trudnego. Podpowiemy, ci dlaczego warto zainwestować więcej i rozważyć zakup jodły kaukaskiej zamiast świerku oraz jak skutecznie przedłużyć jej trwałość. Zdradzimy też, dlaczego przy zakupie choinki należy zwrócić szczególną uwagę na pień drzewka oraz kolor jego igieł. Jeśli zastosujesz się do kilku sprawdzonych wskazówek, wybrana choinka z pewnością spełni oczekiwania.
Odpowiedni gatunek
Dobór odpowiedniego gatunku sprawi, że w naszym domu stanie piękna choinka, która przetrwa do lutego i nie zacznie tuż po zakupie marnieć. Oczywiście, nie raz nie dwa będziemy musieli pójść na pewne ustępstwa. Znane wszystkim i bardzo lubiane świerki, które najczęściej goszczą w naszych domach, nie są najlepszym rozwiązaniem. Bardzo źle znoszą wysokie temperatury, przez co już od pierwszych chwil w domu zaczynają gubić igły. Warto zatem rozważyć zakup trochę droższej jodły kaukaskiej, która jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i równie efektowna.
Zwróć uwagę na pień i igły
Wybór odpowiedniego gatunku nie wystarczy. Powinniśmy zachować też ostrożność przy samym zakupie. Szczególną uwagę należy zwrócić na pień. Jego jasny kolor świadczy o tym, że wybrane przez nas drzewko zostało ścięte niedawno. Igły natomiast powinny być sztywne i mieć intensywną, zieloną barwę.
Choinka w doniczce
Choinka w doniczce to mniej popularne rozwiązanie, ale zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Zwróćmy uwagę przy zakupie, czy na pewno jest to drzewko przesadzone wraz z korzeniem, a nie ścięte i włożone do doniczki z ziemią, aby ładniej się prezentowało. Druga opcja jest coraz częściej spotykana, ma jednak swoje minusy. Drzewko już nie puści korzenia i jego trwałość będzie porównywalna do ściętej choinki, ustawionej na stojaku. Świąteczne drzewka doniczkowe cechują się większą wytrzymałością, dzięki czemu gubią znacznie mniej igieł. Co więcej, po świętach nie musimy ich wyrzucać, tylko przesadzić do ogrodu, gdzie będą stanowiły nową dekorację.
Odpowiednia lokalizacja
To, w jakim miejscu postawimy naszą choinkę, ma bardzo duże znaczenie. Optymalna temperatura, w jakiej będzie przebywać, nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Należy zatem unikać wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, takich jak grzejnik. Równie szkodliwe będzie palenie w kominku, szczególnie gdy znajduje się w tym samym pomieszczeniu co choinka. Dobrym miejscem może być przykładowo pozycja przy oknie, gdzie zazwyczaj jest zimniej niż w innych częściach pokoju.
Pielęgnacja
O świąteczne drzewo trzeba odpowiednio zadbać. Przede wszystkim nie należy od razu wstawiać go do domu. Może to spowodować szok termiczny. Przez pierwsze dni najlepiej przechowywać go w jakimś chłodniejszym miejscu, przykładowo w piwnicy lub na korytarzu, a dopiero po jakimś czasie przenieść do miejsca docelowego.
Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu. Choinka bez wody długa nie przetrwa. W przypadku choinki ściętej konieczny jest stojak, który nam umożliwi jej nawadnianie. Warto też podciąć drzewko lekko od strony pnia, aby lepiej chłonęło wodę. W przypadku choinki w doniczce jedyne, co musimy zrobić, to sprawdzać, czy ziemia nie jest zbyt sucha.
Dekoracje
Choinka nie powinna być zbytnio obciążona dekoracjami. Wybierajmy raczej lżejsze bombki, które nie będą wyginać gałęzi oraz oświetlenie z żarówkami typu LED - nie będzie produkować dodatkowego ciepła.