Reklama

Reklama

6 tygodni celibatu

Lekarze zalecają, aby po porodzie nie współżyć co najmniej przez 6-8 tygodni. Właśnie tyle czasu potrzeba, aby uszkodzone podczas porodu tkanki krocza mogły się prawidłowo zagoić.

Lekarze zalecają, aby po porodzie nie współżyć co najmniej przez 6-8 tygodni. Właśnie tyle czasu potrzeba, aby uszkodzone podczas porodu tkanki krocza mogły się prawidłowo zagoić.

Dlatego chociaż brakuje wam wzajemnej bliskości, poczekajcie. Możecie przecież skorzystać z różnych zastępczych form współżycia - choć nie polegają one na pełnej penetracji, też przyniosą wam wiele radości. Okazujcie sobie czułość na różne sposoby: poprzez delikatne pieszczoty, petting, masaże, pocałunki czy miłość francuską. Uwaga, panowie: kiedy już będzie miało dojść do zbliżenia, bądźcie bardzo delikatni: potraktujcie je jako wasz drugi "pierwszy raz".

A może wkładka

Jeśli nie planujesz kolejnych dzieci w ciągu kilku lat, możesz zdecydować się na założenie specjalnej wkładki domacicznej. Masz do wyboru dwie możliwości.

Reklama

Tradycyjną wkładkę, zwaną spiralą - zakłada się ją około 6-8 tygodni po naturalnym porodzie lub 3-6 miesięcy po cesarskim cięciu. Wkładka zawiera miedź lub srebro, które zmniejszają ruchliwość plemników. Raz w roku (w początkowym okresie częściej) należy sprawdzić u ginekologa, czy wkładka nie zmieniła swego położenia. Wkładkę powinno się wymieniać co pięć lat. Koszt: ok. 500-1000 zł.

Hormonalna wkładka - działa podobnie do spirali, ale dodatkową ochronę stanowi uwalniany hormon zagęszczający śluz szyjkowy. Wkładkę można założyć w gabinecie ginekologa już 6 tygodni po porodzie. Jej koszt to około 1000-1400 zł.

Plastry i pierścień

Jeżeli nie karmisz piersią, możesz zdecydować się na plastry antykoncepcyjne lub pierścień dopochwowy. Plastry to cieniutkie, beżowe kwadraciki, które raz w tygodniu nakleja się na pośladku, podbrzuszu, górnej części tułowia lub ramieniu. Zawarte w nich hormony przedostają się przez skórę bezpośrednio do krwi i hamują owulację. Koszt: ok. 38-40 zł na miesiąc.

Na podobnej zasadzie działa nowość na rynku - pierścień silikonowy. Wkłada się go do pochwy raz na trzy tygodnie, a potem robi tydzień przerwy na czas miesiączki. Pierścień nie przeszkadza podczas zbliżenia. Koszt: ok. 40-50 zł.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: plastry | wkładka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy