Pomarszczony i słodki. Owoc, w którym drzemie moc
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Śliwka zajmuje ważne miejsce w polskiej kuchni, ale ta suszona jest nieco niedoceniana. Szkoda, bo okazuje się, że w tym niewinnym, pomarszczonym i słodkim owocu, drzemie wielka moc, która doskonale może wpłynąć na kondycję naszych jelit i nie tylko.
Moc witamin i minerałów w niepozornym owocu. Jelita ci podziękują
Suszone śliwki od lat cieszą się uznaniem zarówno w kuchni, jak i w dietetyce. Te niepozorne owoce to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, które wspierają zdrowie na wielu poziomach. Warto wiedzieć, dlaczego warto je włączyć do swojej diety, kto szczególnie powinien po nie sięgać oraz z czym najlepiej je łączyć.
Zobacz również:
Należy zacząć od tego, że suszone śliwki to bogactwo witamin, minerałów i błonnika, które czynią je jednym z najzdrowszych produktów naturalnych.
Zawierają witaminę K oraz A, a także błonnik, potas, magnez i żelazo. Nie brak w nich także polifenoli, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, spowalniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko chorób serca oraz nowotworów.
Decydując się na włączenie suszonych śliwek do naszego menu, możemy przede wszystkim w naturalny sposób walczyć z zaparciami dzięki wysokiej zawartości błonnika i sorbitolu. Z kolei Witamina K i potas pomagają utrzymać mocne kości, co jest szczególnie ważne w profilaktyce osteoporozy.
Obecność przeciwutleniaczy i potasu pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz chroni przed chorobami serca.
Z czym łączyć suszone śliwki? Nadają się nie tylko do kompotu
Suszone śliwki wiele osób dodaje do kompotu lub jako dodatek do bigosu, dla wydobycia smaku potrawy. To jednak nie są jedyne możliwości, by włączyć śliwki w naszą codzienną dietę.
Ten owoc doskonale sprawdzi się w owsiance. Słodycz suszonej śliwki świetnie sprawdzi się w śniadaniowej owsiance w towarzystwie malin lub truskawek.
Śliwki świetnie także dodadzą wyrazistego smaku sałatkom. Dobrze komponują się z orzechami, rukolą, serem pleśniowym lub kozim. Doskonałym pomysłem jest także jedzenie suszonych śliwek samych, jako przekąskę. Kilka tych owoców zapewni zdrowie jelitom bez żadnych dodatków.
Można także pamiętać, że suszone śliwki są doskonałym dodatkiem do mięs, szczególnie kaczki, wieprzowiny czy wołowiny - nadadzą im słodkawy, głęboki smak.