Wizerunek drapieżnego gada i słynne nazwisko Lacoste. Delikatny młodzieniec, który postanowił zostać gwiazdą. I na przekór wszystkiemu, przeobraził się w jednego z najsłynniejszych tenisistów świata.
Co decyduje o sukcesie sportowym? Naturalny talent, predyspozycje fizyczne, czy przede wszystkim zapamiętanie, ciężka praca, skupienie na wyznaczonym celu? Jean Rene' Lacoste nie zapowiadał się na zdolnego sportowca. Był nieśmiały, delikatnie zbudowany, z natury spokojny. Otoczenie widziało w nim przyszłego prawnika, może lekarza, z pewnością nie pogromcę kortów.
Zostać mistrzem
Jean Rene' urodził się w Paryżu 2 lipca 1904 roku. Po raz pierwszy wziął rakietę do ręki jako piętnastolatek, właściwie zupełnym przypadkiem, trochę dla zabawy, a trochę w myśl zaleceń lekarzy, zatroskanych jego zdrowiem. Działo się to w czasie podróży do Anglii, którą odbywał z ojcem. Te debiutanckie chwile na korcie stały się dla niego objawieniem. Wiedział już, że swoją przyszłość chce związać z tenisem. Pragnął tego bardziej niż czegokolwiek.
Ojciec, Pere' Lacoste, potraktował marzenia syna z powagą, ale i z cechującą go ambitną surowością. Jeżeli Jean Rene' chce poświęcić się karierze sportowej, będzie go wspierał - pod jednym wszak warunkiem. Syn zostanie mistrzem, i to w ciągu pięciu lat. Jeśli mu się nie uda, powinien cisnąć rakietę w kąt i zająć się czymś bardziej dla siebie odpowiednim.
Wbrew pozorom delikatny nastolatek odziedziczył wiele z charakteru swojego ojca. Miał jego ambicję i żelazną wolę. Postanowił wznieść się ponad ograniczenia fizyczne i pokazać, na co go stać. Ciężka praca, bardziej aniżeli talent, zawiodła go na sam szczyt, przeobrażając młodego Lacoste'a w prawdziwy sportowy fenomen. Ćwiczył bez opamiętania, założył specjalny notatnik, w którym analizował silne i słabe strony swoich przeciwników, rozważał swoje błędy i do ostatniego tchu pracował nad ich usunięciem. Był zorganizowany, skupiony, zdyscyplinowany. Nie odpuszczał ani na chwilę. Dla potrzeb treningowych skonstruował nawet specjalną maszynę, wyrzucającą piłki pod różnym kątem.