Tworzy w ogrodzie ozdobne kule lub baldachy. Jest krzewem prostym w uprawie
Szukasz krzewu ozdobnego do ogrodu, który będzie zdobić przestrzeń, ale jednocześnie nie sprawi dużych problemów w uprawie? Weź pod uwagę kalinę koralową. Ogrodnicy doceniają jej efektowny wygląd, wielość zastosowań i stosunkowo niskie wymagania.

Spis treści:
Kalina zachwyca naturalnym urokiem
Kalina koralowa to krzew, który w ogrodzie zwraca na siebie uwagę. Choć trafić na niego można także w środowisku naturalnym, zwłaszcza w okolicach rzek i stawów, jest na tyle wdzięczną rośliną, że warto zaprosić ją na swoją posesję. Cechuje się szybkim wzrostem, a w okresie kwitnienia tworzy rozłożyste baldachy lub kule składające się z białych, delikatnych kwiatów. Kalina kwitnie od maja do czerwca, czasem jej kwiaty utrzymują się na gałązkach nawet do lipca.
Jesienią intensywnie zielone liście przebarwiają się, zyskując atrakcyjne odcienie brązu, czerwieni i fioletu. Pojawiają się także czerwone owoce przypominające korale (stąd nazwa krzewu), które mogą być barwnym akcentem w ogrodzie przez całą zimę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w formie surowej są toksyczne. Dopiero po obgotowaniu niektórzy decydują się na zrobienie z nich przetworów.

Zastosowanie w ogrodzie
Dużym atutem krzewu jest szybki wzrost. Szacuje się, że w ciągu roku przybywa jej od 30 do 50 cm wysokości. Może zamienić się w naprawdę rozłożysty krzew, traktowany czasem nawet w kategoriach drzewa o wysokości do 4,5 m. Z tego powodu kalina bywa sadzona jako przyciągający uwagę soliter. Sprawdza się również w charakterze nieformowanego żywopłotu, działającego jak szczelna bariera przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Tworzy udane kompozycje z innymi kwitnącymi okazami, w tym hortensjamioraz krzewuszkami. Z racji tego, że kalina jest odporna na zanieczyszczenia, dobrze radzi sobie w miejskich ogrodach.
Nie należy do kapryśnych. Jakie są wymagania kaliny?
Nie dołoży nam zbyt wielu ogrodniczych obowiązków. Czy kalina koralowa wymaga cięcia? Nie jest to zabieg absolutnie niezbędny. Jedynie po okresie kwitnienia warto usunąć kwiatostany, które nie wyglądają już atrakcyjnie. Tak samo jak suche czy uszkodzone pędy.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat krzewu? Podstawowe wymagania kaliny nie są wygórowane.
- Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Radzi sobie również w półcieniu.
- Gleba do uprawy powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna. Zaleca się, by odczyn mieścił się w przedziale od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 5,5-7,0).
- Jedynie w pierwszych dwóch latach młode rośliny potrzebują częstego podlewania. Starsze okazy radzą sobie przy umiarkowanych opadach.
- Większość odmian jest mrozoodporna, dlatego zimowych osłon potrzebują tylko młode krzewy.
- Nawożenie kaliny koralowej przeprowadza się wczesną wiosną, stosując nawozy organiczne lub mineralne. Krzew potrzebuje szczególnie fosforu, odpowiadającego za intensywne kwitnienie. W składzie preparatów powinien znaleźć się także potas, dzięki któremu roślina ładnie się zagęszcza.