Reklama

Reklama

Brrr, zimno....

Temperatura w okolicach 0 st. C, wilgoć, wiatr, zbyt ciasne ubranie i obuwie - przy takich najczęściej warunkach dochodzi do odmrozin czy też odmrożeń.

Narażone na zimno części ciała - zwykle są to ręce, stopy, uszy, nos, policzki - stają się czerwone lub sine, bolesne, obrzęknięte. Przy poważniejszych stanach - odmrożeniach - dochodzi do zamarznięcia niektórych tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych. Skóra robi się wtedy biała, połyskująca, zdrętwiała, pojawiają się na niej pęcherze lub owrzodzenia. Osoba, u której doszło do odmrożeń, często nie czuje bólu, co zwiększa grożące jej niebezpieczeństwo.

Reklama

Leczenie

Przy odmrozinach stosuje się kąpiele na przemian ciepłą i zimną wodą, masaże, maści kamforowo-ichtiolowe. Przy odmrożeniach najpierw ściągamy uciskajacą odzież (buty, rękawice lub skarpety), na oczyszczoną skórę zakładamy jałowy opatrunek, otulamy go dodatkową warstwą i jak najszybciej udajemy się do lekarza, który zaleci nam stosowanie na chore miejsca maści z antybiotykiem. Odmrożonych powierzchni nie wolno pocierać, bo to może jeszcze bardziej zaszkodzić.

Jeśli już przemarzniesz:

- po przyjściu do domu ściągnij jak najszybciej mokrą, zimną odzież- nie rozgrzewaj się gwałtownie, np. przy gorącym kaloryferze, gorącym napojem lub w gorącej kąpieli. Ogrzewanie musi następować stopniowo (np. najpierw w letniej, a potem w coraz cieplejszej wodzie)- po kąpieli natrzyj skórę alkoholem, aż delikatnie zaróżowi się, a póżniej posmaruj ją linomagiem, alantanem lub maścią tranową

Jak chronić się przed zimnem:

- zakładamy odpowiednie ubranie ("na cebulkę"), luźne obuwie, rękawiczki i czapkę
- odsłonięte partie skóry - przede wszystkim twarz
- smarujemy ochronnymi kremami
- słuchamy prognozy pogody, aby dostosować do niej ubranie- przy niskich temperaturach ograniczamy czas przebywania na mrozie, wybieramy miejsca osłonięte od wiatru- ruszamy się, ale unikamy przemęczenia
- przed wyjściem na mróz oraz w czasie przebywania na zimnie nie pijemy alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat: obuwie | ubranie | zimno

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje