Możliwość odzyskania pieniędzy z ZUS. Można dostać do 29 tys. zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia dziedziczenie środków emerytalnych, ale niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tej opcji. Warto o niej wiedzieć, bo średnia wartość wypłat z tego tytułu może sięgać nawet 29 tysięcy złotych. Te pieniądze mogą trafić do członków rodziny zmarłego, bez względu na wiek.

Niewiele osób o tym wie, a pojawiła się możliwość dziedziczenia środków emerytalnych, których wartość może wynieść nawet do 29 tysięcy zł
Niewiele osób o tym wie, a pojawiła się możliwość dziedziczenia środków emerytalnych, których wartość może wynieść nawet do 29 tysięcy zł123RF/PICSEL

Jakie środki podlegają dziedziczeniu?

Dziedziczenie dotyczy nie tylko subkonta emerytalnego w ZUS, lecz także środków zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Aby ubiegać się o wypłatę, należy złożyć wniosek w ZUS oraz dostarczyć odpowiednie dokumenty, w tym formularz ZUS EWG-P. Choć formalności mogą wydawać się zawiłe, procedura jest stosunkowo prosta, o ile spełnione są wymagane kryteria.

Ile można odziedziczyć?

Kwota dziedziczonych środków zależy od kilku czynników, takich jak stan subkonta zmarłego, czas pobierania przez niego emerytury czy liczba spadkobierców. ZUS wylicza wysokość wypłaty na podstawie zgromadzonych składek i okresu wypłaty emerytury, uwzględniając 19-procentowy podatek ryczałtowy.

Czym jest subkonto w ZUS?

Subkonto to część systemu emerytalnego, gdzie gromadzone są składki osób ubezpieczonych. Dotyczy ono zarówno członków OFE, jak i tych urodzonych po 1968 roku, którzy nie przystąpili do OFE. Regularne monitorowanie stanu subkonta oraz aktualizacja danych mogą znaczną ułatwić proces dziedziczenia w przyszłości.

Czy można stracić prawo do dziedziczenia?

ZUS nie określa żadnego limitu czasowego na złożenie wniosku o wypłatę dziedziczonych środków. Oznacza to, że uprawnieni mogą zgłosić się w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że brak świadomości o tej możliwości może skutkować niewykorzystaniem należnych pieniędzy.

Warto regularnie monitorować subkonta swoich bliskich, aby w przyszłości ułatwić sposób dziedziczenia
Warto regularnie monitorować subkonta swoich bliskich, aby w przyszłości ułatwić sposób dziedziczenia 123RF/PICSEL

Jak rozpocząć procedurę?

Jeśli jesteś spadkobiercą, pierwszym krokiem jest kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Warto przygotować dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub inne prawo do dziedziczenia oraz zapoznać się z wymogami formalnymi. Pieniądze mogą być znacznym wsparciem finansowym dla rodziny, dlatego nie zwlekaj i sprawdź swoje uprawnienia już dziś.

Onkodietetyczka Justyna Stępniewska o kawie na czczo oraz o nawykach żywieniowychINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas