Reklama

Reklama

Jak pomóc smykowi się skupić?

1. Dbaj o to, by wystarczająco dużo spał i jadał regularnie wartościowe posiłki. Dziecko, które nie jest wypoczęte, a zamiast obiadu je słodycze, nie będzie potrafi ło się skoncentrować.

Niedobór snu sprawia, że mózg nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, a wahania poziomu cukru we krwi (spowodowane nadmiarem słodkości) powodują, że maluch staje się nerwowy i trudno mu się skupić.

2. Nie zarzucaj smyka przedmiotami. Nadmiar zabawek rozprasza dziecko. Każda rzecz to dla malca nowy bodziec przyciągający jego uwagę.

Maluch, który jednocześnie bawi się dziesięcioma zabawkami, tak naprawdę nie bawi się żadną, ani jednej dobrze nie poznaje.

Poza tym uczy się, że fajne rzeczy można mieć bez wysiłku.

Dlatego wyznaczaj smykowi konkretne zadania, a zabawka niech będzie nagrodą.

Reklama

Dawkowanie przyjemności nauczy malca tego, że osiągnięcie celu łączy się z pewnym nakładem pracy, więc warto się postarać.

3. Zwracaj uwagę na to, by dziecko w konkretnym czasie wykonywało tylko jedno zadanie i doprowadzało je do końca, a dopiero później wzięło się za następną czynność. Służ przykładem: najpierw bawimy się puzzlami, odkładamy je do pudełka, a potem sięgamy po klocki.

4. Wspieraj rozmaite przejawy samodzielności swojego smyka. Jeśli w pierwszych latach życia dziecko ma wpływ na wiele swoich spraw, później chętniej będzie podejmowało wysiłek.

5. Jeśli malca czeka dłuższe zadanie, pomóż mu podzielić je na etapy.

Lepiej, aby smyk skoncentrował się przez kilka minut i skończył część pracy, niż robił coś przez godzinę i nie zobaczył efektów - to podziała na niego zniechęcająco.

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje