Reklama

Reklama

Jak przetrwać kochając kłamcę?

Związek z inną kobietą, kryminalna przeszłość, uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu, zadłużenie, a nawet orientacja seksualna - to tylko niektóre sprawy w jakich mężczyzna może nas oszukać. Jak rozpoznać kłamstwo i co robić, gdy zostaniemy oszukane?

Kiedy prawda wychodzi na jaw, uginają się pod tobą nogi, nie możesz wziąć oddechu, a łzy same napływają do oczu. Nie rozumiesz, jak on mógł ci to zrobić i czy bycie razem ma jeszcze sens. Kłamstwo godzi w sam fundament waszego związku - w zaufanie. Psycholog Elżbieta Wilkowska tak wyjaśnia wpływ kłamstwa na związek: - To tak, jakby każde kłamstwo było cegiełką, cegłą lub kamieniem w murze nieporozumienia, który powstaje między partnerami. Zza takiego muru trudno się zrozumieć, trudno się do siebie zbliżyć.

Reklama

Jak oni to robią?
"Mój chłopak przez 4 lata utrzymywał, że studiuje, podczas gdy zaliczył tylko pierwszy rok. - opowiada 27-letnia Ania - przez te wszystkie lata co dwa tygodnie wyjeżdżał do innego miasta na "zajazdy" i "sesje", potrzebował też sporo czasu na "naukę". Niejednokrotnie pożyczałam mu pieniądze na "czesne". Jego studia były częścią naszych wspólnych planów. Rozmawialiśmy o tym, gdzie będzie pracować, że po magisterce weźmiemy ślub. Do tej pory nie wiem, jak daleko sięgały jego kłamstwa, co robił podczas tych wyjazdów, czy miał inną; ale zdaję sobie sprawę, że mogłam się zorientować dużo wcześniej, gdybym nie przymykała oczu na jego krętactwa, na wszystko co się w jego opowieściach nie zgadzało". Ania analizuje rozmowy z przeszłości i czuje się winna, że dała się oszukać. Czy rzeczywiście mogła rozpoznać kłamstwo?

Jak rozpoznać kłamcę?

Modne poradniki dotyczące mowy ciała podają listę gestów, które powinny budzić podejrzenia, ale wytrawny kłamca może patrzyć nam prosto w oczy i kłamać bez zająknięcia. Lepiej zwrócić uwagę na treść niż analizować gesty, które mogą być równie dobrze wynikiem braku pewności siebie.

Stworzenie spójnego, fałszywego świata to trudne zadanie, dlatego kłamca woli unikać szczegółowych wyjaśnień. Mętne tłumaczenia, fakty, które sobie przeczą, unikanie tematu, odpowiadanie pytaniem na pytanie, zbywanie ogólnikami - to sposoby powszechnie stosowane przez kłamców.

Dr Witkowski autor książki "Psychologia kłamstwa" zaleca zwrócenie uwagę między innymi na długość wypowiedzi: "Wypowiedzi kłamliwe są krótsze od prawdziwych i zawierają mniejszą ilość szczegółów, opisów ludzi i zdarzeń. Charakterystyczna jest w nich skłonność do generalizowania: występują w nich częściej wyrazy takie jak "nigdy", "zawsze", "wszyscy", "nikt". Pojawiają się słowa mające upewnić rozmówcę, takie jak np. "prawda", "naprawdę", "z pewnością"".

Niezawodnego sposobu na rozpoznanie kłamstwa nie ma, a sami kłamcy stosują kilka strategii, które pozwalają skutecznie odsunąć podejrzenia.

Chcesz mu wierzyć

To klasyczna filmowa scena: kobieta nakrywa partnera w łóżku z kochanką, a on wbrew wszystkiemu mówi: "to nie jest to, co myślisz". Chociaż na sali kinowej taka scena wzbudza śmiech, w życiu - o dziwo - to bardzo często działa. Mężczyźni z powodzeniem stosują tą prostą i skuteczną technikę - zaprzeczenie. "Ja nigdy bym tego nie zrobił" - powtórzone wielokrotnie nabiera takiej mocy, że wiele kobiet wierzy, choć ma przed sobą ewidentne dowody oszustwa. Tej wierze sprzyja lęk przed utratą partnera i stanięciem oko w oko z faktami.

"Skrzywdzony chłopczyk", czyli obrona przez atak

- On zawsze mi powtarzał, że najpaskudniejszą cechą jest podejrzliwość. Że występuje u ludzi, którzy sami mają czarne sumienia i dlatego patrzą na świat z obrzydzeniem. I ja oczywiście robiłam wszystko, żeby nie wyjść na osobę podejrzliwą - opowiada Asia. Kiedy okażesz swoje wątpliwości, możesz spotkać się z kontratakiem: to ty jesteś winna - szpiegujesz, sprawdzasz, nie ufasz. Może nawet dokonywałaś poważnych przestępstw: grzebałaś w jego rzeczach, sprawdzałaś telefon. W spisku mogą uczestniczyć znajomi, którzy rozpowszechniają kłamstwa na jego temat. Rezultat jest taki: on jest niesłusznie podejrzewanym niewiniątkiem i szkalowaną ofiarą, a ty powinnaś czuć się winna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje