Reklama

Nie zwolnią ciężarnej!

Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy nie przyznaje pracodawcom prawa do zwalniania kobiet w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Wszystkim ciężarnym i rodzicom na urlopach macierzyńskich, nadal będzie przysługiwać ochrona prawna. Tak jak do tej pory, zwolnieni mogą oni zostać tylko w przypadku likwidacji zakładu pracy bądź na postawie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.- pisze "Gazeta Prawna".

Według gazety, zmienić się jednak mają zasady rekompensaty za bezprawne zwolnienie takich osób i będą one zależeć od liczby zatrudnianych przez firmę pracowników.

"GP" podaje, że w firmach zatrudniających więcej niż dziewięciu pracowników bezprawnie zwalniane kobiety będą mogły być przywrócone do pracy, jeśli orzeknie tak sąd. Stracą natomiast to uprawnienie panie zatrudnione w mniejszych firmach. "Jeśli pracodawcy zwolnią je bezprawnie, będzie im przysługiwać wyłącznie odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Kodeks pracy reguluje ten okres na minimum dwa tygodnie, a maksimum trzy miesiące" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Reklama

W sytuacji, gdy pracodawca zwolni kogoś bez okresu wypowiedzenia, odszkodowanie będzie przysługiwać za czas pozostawania bez pracy, ale nie dłużej niz trzy miesiące.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy