Po wakacjach zrób test na HIV

Do wykonania badania zachęcają organizatorzy kampanii "Wróć bez HIV" i przypominają, że ryzykowne zachowania seksualne, którym sprzyjają wakacyjne wyjazdy, stanowią obecnie główną drogę zakażeń.

Choć mamy wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosujemy jej w życiu codziennym
ThetaXstock

Wirus nie zna granic
Krajowe Centrum ds. AIDS, organizator kampanii "Wróć bez HIV", przypomina, że HIV nie zna granic, dlatego zawsze i wszędzie należy unikać ryzykownych zachowań - uprawiać bezpieczny seks, stosować prezerwatywy i rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera. - Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania - HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie - przestrzegają organizatorzy kampanii.
Jak podkreśla dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec -Bogusławska, obecnie jednym z podstawowych problemów jeśli chodzi o HIV/AIDS w Polsce, jest brak wyobraźni - choć Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie.

Nowe zakażenia drogą kontaktów seksualnych mogłyby być zredukowane nawet o 30 proc., gdyby wszyscy zakażeni HIV dowiedzieli się o zakażeniu i przyjęli odpowiednie zachowania. Dlatego tak ważne jest robienie testów na obecność wirusa. Badania można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy podane są na stronie: www.aids.gov.pl.

Co mówią statystyki?

Od rozpoczęcia badań w 1985 roku do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u 11 tys. 635 Polaków; co najmniej 5 tys. 453 z nich zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. Odnotowano 2090 zachorowań na AIDS; 927 chorych zmarło - wynika ze statystyk Państwowego Zakładu Higieny.

W czerwcu br. wykryto 46 nowych zakażeń HIV (31 mężczyzn i 8 kobiet, w 7 przypadkach brak danych), najwięcej w województwach mazowieckim (8), łódzkim (7) i wielkopolskim (6).

W przypadku ponad 60 proc. nowych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. Najliczniejszą grupę (21 osób) stanowiły osoby w grupie wiekowej 30-39 lat. W tym samym okresie zanotowano 23 przypadki AIDS i 9 zgonów na skutek AIDS.

Kampania "Wróć bez HIV" trwa od lipca. Wraz z końcem wakacji podsumowano jej pierwszy etap. Kampania zakończy się 1 grudnia 2009 r. wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas