Tak zamiokulkas sygnalizuje błąd w pielęgnacji. Liście przybierają konkretny kolor

Zamiokulkas to roślina, której raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Cieszy się dużą popularnością zarówno w mieszkaniach, jak i biurach. Zdarza się jednak, że jego liście żółkną. To oznacza tylko jedno: błąd w pielęgnacji. Jak pomóc roślinie?

Liście zamiokulkasa żółkną? Tak możesz pomóc roślinie
Liście zamiokulkasa żółkną? Tak możesz pomóc roślinieINTERIA.PL

Zamiokulkas pełni nie tylko funkcje ozdobne. Warto mieć go w swoim mieszkaniu jeszcze z jednego powodu - to naturalny oczyszczacz powietrza. Produkuje tlen i oczyszcza powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla i innych niekorzystnych substancji.

Wśród popularnych odmian rośliny znajdują się:

  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia),
  • Zamiokulkas zensi,
  • Zamiokulkas czarny (raven) o czarnym ubarwieniu.

Chociaż jest efektowną i mało skomplikowaną w pielęgnacji ozdobą wnętrza, zdarza się, że żółkną mu liście. Co robić w takiej sytuacji? Jedno jest pewne: w taki sposób roślina wysyła sygnał alarmowy. Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Oto kluczowy powód

Przyczyn żółknięcia liści zamiokulkasa może być kilka. Najczęściej chodzi o błąd w pielęgnacji rośliny taki jak m.in. zbyt rzadkie podlewanie, zbyt mała ilość światła, zbyt dużo wody, ustawienie rośliny w przeciągu.

Jak uratować zamiokulkas? Oto proste wskazówki:

  • Suche podłoże, opadające, zżółknięte liście - roślina potrzebuje wody. Zamiokulkas jest wrażliwy na zbyt długo trwającą suszę. Po dłuższej przerwie należy ją podlać, ale z umiarem,
  • Roślina jest postawiona przy często otwieranym oknie lub przy balkonowych drzwiach - należy przenieść zamiokulkasa w miejsce z dala od przeciągu i z wystarczającą ilością światła,
  • Końcówki liście zamiokulkasa zasychają - powietrze w pomieszczeniu jest dla rośliny zbyt suche. W takim przypadku można co jakiś czas opryskać roślinę wodą lub z nawozem do liści,
  • Liście żółkną, w podstawce stoi woda - korzenie najprawdopodobniej zgniły. W takim przypadku należy przestać podlewać roślinę. Można spróbować nieco przesuszyć podłoże lub przesadzić roślinę do nowej donicy (należy pamiętać o tym, by zgniłe korzenie wcześniej usunąć).
Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem
Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem123RF/PICSEL

Uwaga, szkodniki!

Inną przyczyną może być też zbytnia ekspozycja na słońce. W takim przypadku na liściach zaczną się pojawiać brązowe plamy. Żółte liście mogą też był sygnałem ataku szkodników.

Mowa o przędziorkach, których żerowaniu sprzyjają suche powietrze i dość wysoka temperatura. Roślina przez nie zaatakowana zaczyna żółknąć i zasycha. W takim przypadku najlepiej skorzystać ze specjalistycznych preparatów.

Zamiokulkas. Oto podstawy pielęgnacji

Aby zapobiec żółknięciu liści, warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji. Warto pamiętać, że zamiokulkas nie przepada za nadmiernym podlewaniem i nasłonecznionym stanowiskiem. Co ile dni podlewać roślinę? Zamiokulkas wymaga umiarkowanego podlewania - najlepiej robić to nie częściej niż raz w tygodniu.

Roślinę najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Podczas podlewania należy ją wlewać bezpośrednio do doniczki, tak, by nie zmoczyć liści.

Zobacz też:

Nie zaśpij przed zimą. Już teraz zabezpiecz roślinyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas